Halep, în optimile turneului de la Cincinnati

Tenis de câmp

Sport 16 August 2017 / 08:10 1991 accesări
Simona Halep nu a avut emoţii în turul secund la Cincinnati (sursa foto: Facebook Simona Halep Band)

Conform aşteptărilor, tenismena constănţeană Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a câştigat fără probleme primul meci disputat în cadrul turneului WTA de categorie Premier 5 de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare totală de 2.536.154 de dolari. În noaptea de marţi spre miercuri, Halep a învins-o în turul al doilea al turneului american pe reprezentanta gazdelor Taylor Townsend (SUA, locul 134 WTA), o jucătoare venită din calificări, cu scorul de 6-4, 6-1, după o oră şi şase minute de joc. În primul set, Halep a revenit de la 2-4 şi nu a mai oferit nicio şansă adversarei până la final. Pentru calificarea în optimile de finală, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 29.100 de dolari şi 105 puncte WTA. În turul al treilea, Halep va înfrunta învingătoarea din partida Anastasija Svestova (Letonia, locul 16 WTA şi cap de serie nr. 15) şi Roberta Vinci (Italia, locul 42 WTA).

În primul tur la Cincinnati s-au înregistrat şi două surprize, letona Jelena Ostapenko, locul 12 WTA, şi poloneza Agnieszka Radwanska, locul 10 WTA, fiind eliminate. Ostapenko a pierdut întâlnirea cu Aleksandra Krunic (Serbia, locul 85 WTA, jucătoare venită din calificări), cu scorul de 4-6, 2-6, iar Radwanska a cedat în duelul cu Julia Goerges (Germania, locul 37 WTA), cu scorul de 4-6, 4-6.

WILD-CARD PENTRU ŞARAPOVA LA US OPEN

Rusoaica Maria Şarapova a primit un wild-card pentru ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, turneu programat în perioada 28 august - 10 septembrie, a anunţat site-ul www.wtatennis.com. În schimb, elveţianca Timea Bacsinszky, locul 24 WTA, a anunţat că nu va participa la US Open.

Halep a cedat primul loc în ierarhia „Road to Singapore”