HC Farul a pierdut la Bacău

Handbal masculin / Divizia A, Seria A

Sport 01 Aprilie 2017 / 16:38 832 accesări
HC Farul a cedat în finalul partidei de la Bacău

Handbal Club Farul Constanţa nu a reuşit sâmbătă, la Bacău, să obţină mult dorita victorie, care ar fi asigurat jucătorilor antrenaţi de Eden Hairi, Florin Cazan şi Gabriel Borodi un final de campionat mult mai liniştit. În duelul cu Ştiinţa Municipal, din etapa a 20-a a Diviziei A la handbal masculin, HC Farul a început în forţă şi a condus cu 4-0, însă gazdele au recuperat această diferenţă şi la pauză scorul a fost egal, 11-11. În repriza a doua echipa constănţeană s-a menţinut în avantaj până în minutul 53, scor 19-18, după care Bacăul a punctat de trei ori consecutiv, iar până la final HC Farul nu a mai putut reveni, cedând la un singur gol, scor 23-24.

Pentru HC Farul au marcat Susanu 6 goluri, Tudorancea 6g, Lekovic 4g, Niţu 3g, Stankovic 1g, Loghin 1g, R. Enescu 1g şi C. Ion 1g.

Cealaltă formaţie constănţeană din Divizia A, AHC Dobrogea Sud II Constanța, a câştigat, sâmbătă, întâlnirea disputată în deplasare cu ultima clasată, CSU Târgoviște, scor 56-30 (25-15).

Tot sâmbătă, în Seria A, s-au mai desfăşurat următoarele partide: CSM II București - CSU Danubius Galați 32-27 (17-13) şi CSM Botoşani - ACS Atletico Alexandria 30-32 (13-15).

Clasament: 1. HC FARUL 39p, 2-3. Iaşi şi Bacău 36p, 4-6. Galaţi, AHC DOBROGEA SUD II și Buzău 24p, 7-8. CSM II Bucureşti și Alexandria 21p, 9-10. Piatra Neamţ și Botoşani 3p, 11. Târgovişte 0p.