Încă o victorie pentru juniorii de la Tomitanii, în Divizia A de... seniori

Rugby / Divizia A, etapa a 7-a

Sport 23 Aprilie 2017 / 18:41 3380 accesări
Adrian Părălește a marcat două eseuri în partida cu Sportul Studențesc

Sâmbătă, Tomitanii Constanța au jucat în deplasare în etapa a 7-a din Divizia A, eșalonul al treilea din rugbyul românesc la nivel de seniori, reușind a patra victorie în șase partide, 15-12 cu Sportul Studențesc București. Juniorii constănțeni au înfruntat o echipă de tradiție a rugbyului românesc, ajunsă din păcate la nivelul unei formații de amatori. Chiar și așa, partida a fost disputată, iar Tomitanii s-au impus printr-un eseu înscris de Părălește în minutul 78, la scorul de 12-10 pentru gazde!

„A fost un meci foarte greu pentru noi, pentru că avem câțiva jucători accidentați sau incomplet refăcuți după accidentări mai vechi, cum ar fi Alexe, Cucoș sau Oțelea. Am întâlnit o echipă grea, masivă, iar victoria a venit abia cu două-trei minute înainte de final. Din păcate, Burlacu și Băbănău au ieșit și ei accidentați și rămâne de văzut dacă se vor reface până la etapa viitoare”, a declarat Cristian Cojocaru, antrenorul Tomitanilor. Formația constănțeană a punctat doar prin eseuri, marcate de Părălește (2) și Țală.

Au evoluat pentru Tomitanii: Băbănău, Țală, Crețu - Sali, Tăbuș - D. Rusu, T. Andrei, Chiru - Burlacu, Oțelea - Părălește, Mavrodin, Glodeanu, Badea - Lolea (au mai jucat: Necoară, Nedelea, Portariu, Isleam, Vătafu, Mihalache, Cucoș, Alexe).

Celălalt rezultat din etapa a 7-a: RC Grivița București - Dinamo II București 37-7. În clasament conduce RC Grivița București, cu 23 de puncte din 6 jocuri, urmată de Tomitanii Constanța 20p/6j, Dinamo II București 15p/5j, Sportul Studențesc 11p/6j și CSM Sibiu 1p/5j. În etapa viitoare, programată sâmbătă, Tomitanii Constanța va juca pe stadionul „Mihail Naca”, de la ora 11.00, cu CSM Sibiu.

Tomitanii Constanța, prima echipă de rugby din țară cu majorete!