16 lovituri de departajare la Madrid

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 16 Martie 2016 / 00:35 721 accesări

Întâlnirile disputate marți seară în manșa retur a optimilor de finală din UEFA Champions League au adus calificarea în sferturi pentru formaţiile Manchester City şi Atletico Madrid. În ambele dueluri nu s-a marcat, la Manchester în 90 de minute, iar la Madrid în 120 de minute. Loviturile de departajare au decis echipa calificată în duelul Atletico - PSV, pe stadionul “Vicente Calderon” fiind executate 16 lovituri de la 11 metri pentru stabilirea învingătoarei.

Rezultate: Manchester City - Dynamo Kiev 0-0 (meciul a fost arbitrat de o brigadă românească avându-l la centru pe Ovidiu Hațegan, ajutat de asistenţii Octavian Șovre şi Sebastian Gheorghe și de asistenții adiționali Alexandru Tudor și Sebastian Colțescu; rezervă: Radu Ghinguleac) - în tur: 3-1 şi Atletico Madrid - PSV Eindhoven 0-0, 8-7 la loviturile de departajare - în tur: 0-0.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor au obținut deja calificarea echipele VfL Wolfsburg, Real Madrid, Benfica Lisabona și Paris Saint Germain.

Miercuri seară, de la ora 21.45, se vor disputa ultimele două partide din manşa retur a optimilor UCL: FC Barcelona - Arsenal Londra (în tur: 2-0; în direct la Dolce Sport 1) și Bayern Munchen - Juventus Torino (în tur: 2-2; în direct la Dolce Sport 2).

Tragerea la sorți a confruntărilor din sferturile UCL va avea loc vineri, de la ora 13.00, la Nyon.