A șaptea victorie consecutivă pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 23-a: FC VIITORUL - PANDURII TG. JIU 3-0

Sport 13 Februarie 2017 / 19:28 693 accesări

Jucătorii Viitorului și-au îndeplinit obiectivul în partida cu Pandurii

FC Viitorul și-a respectat statutul de favorită și s-a impus fără probleme în partida disputată luni seară, pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, în etapa a 23-a. Trupa lui Gică Hagi a trecut cu scorul de 3-0 de Pandurii Tg. Jiu, iar liderul Ligii 1 s-a desprins la șase puncte de a doua clasată, FC Steaua București, și la opt puncte de echipa clasată pe locul 3, CS U. Craiova.

În meciul de luni, după un gol anulat eronat pentru gazde în minutul 18, Aurelian Chițu fiind în poziție regulamentară, a urmat o ocazie pentru oaspeți, dar Rîmniceanu a fost la post la șutul lui Surugiu. Deschiderea scorului a venit în minutul 30, când Vlad Morar a șutat mingea în bara laterală a porții lui Stanca, iar Gabi Iancu a trimis perfect balonul venit de la Boli și a scuturat plasa porții adverse. Aurelian Chițu a majorat avantajul Viitorului în minutul 37, dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru un henț comis în careu de fundașul Negoiță. În repriza a doua ocaziile de gol nu au lipsit, dar tabela de marcaj s-a mai modificat o singură dată. Gabi Iancu, în minutul 52, Aurelian Chițu, în minutul 59, minge trimisă în bară, Casap, în minutul 69, dar și Surugiu, în minutul 54, încă o intervenție bună a lui Rîmniceanu, au fost cel mai aproape de gol. Scorul final a fost stabilit de Florinel Coman, în minutul 81, iar echipa constănțeană mai face un pas spre câștigarea sezonului regulat, mai rămânând de jucat trei etape până la începerea play-off-ului.

Au evoluat pentru Viitorul: Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - N. Roșu (57 Vînă), Dr. Nedelcu, Purece - G. Iancu (71 Fl. Coman), Vl. Morar (57 Casap), A. Chițu.

Clasament: 1. FC VIITORUL 48p (golaveraj: 34-20), 2. FC Steaua 42p (30-19), 3. Craiova 40p (33-22), 4. Gaz Metan 35p (35-24), 5. CFR 34p (37-22), 6. Dinamo 32p (34-30), 7. Astra 32p (22-25), 8. Botoşani 29p (27-26), 9. Iaşi 26p (23-24), 10. Voluntari 26p (29-36), 11. Pandurii 19p (23-36), 12. Concordia 18p (12-27), 13. ASA 10p (19-34), 14. ACS Poli 10p (22-35). Gaz Metan este penalizată cu trei puncte, CFR și Pandurii, cu câte şase puncte, ASA, cu nouă puncte, iar ACS Poli, cu 14 puncte.