Abibula și Tulea, campioni naționali în bazin scurt

Performanțe desosebite pentru înotătorii constănțeni

Sport 28 Noiembrie 2017 / 13:20 2686 accesări

Atila Abibula a cucerit titlul național la 200 m bras

Sebastian Tulea s-a întors la Constanța cu patru medalii

Sebastian Tulea a primi medalia de argint din partea fostului mare fotbalist hunedorean Ioan Andone

Medaliații constănțeni din proba de 200 m bras, alături de antrenorii lor

Săptămâna trecută, în piscina de 25 de metri din Hunedoara au avut loc Campionatele Naționale de înot în bazin scurt, pentru juniori, tineret și seniori. Toți sportivii înscriși în competiție au concurat la un loc, contracronometru, apoi înotătorii care au înregistrat cei mai buni șase timpi s-au calificat în finala A, iar posesorii următorilor șase timpi (exclusiv seniorii) au evoluat în finala B. După finale s-au alcătuit trei clasamente: open, tineret+juniori și juniori.

La Hunedoara au concurat și 12 înotători constănțeni, iar patru dintre ei au urcat pe podium. Singurul constănțean care a devenit campion național de seniori este Atila Abibula, de la CS Farul Constanța, în vârstă de 22 de ani și antrenat de Veronica Macovei. El și-a confirmat supremația internă la 200 m bras, probă în care Constanța a cucerit și celelalte două medalii de aur, grație lui Sebastian Tulea (16 ani). Sportivul pregătit de Răzvan Florea, care s-a transferat recent de la Atena Sport Club Constanța la Palatul Copiilor, s-a clasat primul la tineret+juniori și juniori, după ce a ocupat locul 6 la seniori. În aceeași probă, Ioan Preda (15 ani, Palatul Copiilor, antrenor Octavian Tileagă), a obținut medalia de bronz la juniori.

Tulea a mai cucerit două medalii la Hunedoara, ambele la juniori: argint la 100 m bras și bronz la 50 m bras. În fine, un alt înotător de la Palatul Copiilor și antrenat de Octavian Tileagă, Mihai Popescu (17 ani), s-a clasat al treilea la 1.500 m liber, tineret+juniori.