ADMIRABILA SIMONA! Primul trofeu de Grand Slam pentru Halep

Învingătoare în finala de la Roland Garros

Sport 09 Iunie 2018 / 18:14 1728 accesări
Simona Halep a luptat admirabil în ultimul act la Paris (sursa foto: Facebook ROLAND-GARROS)

La a treia finală din carieră de la Roland Garros, Simona Halep a obţinut primul trofeu de Grand Slam, tenismena constănţeană reuşind o victorie de vis la Paris. Duelul de sâmbătă, dintre liderul ierarhiei mondiale şi americanca Sloane Stephens (locul 10 WTA și favorită nr. 10), a fost unul foarte disputat, cu mingi spectaculoase, în care ambele sportive şi-au demonstrat valoarea.

Primul set a fost controlat de Stephens, care s-a impus cu 6-3, după care meciul a fost tot mai aprig, cu schimburi urmărite cu sufletul la gură de iubitorii tenisului. Halep a revenit de la 0-2 şi a preluat conducerea, 4-2, însă Stephens nu a cedat şi a egalat, 4-4. Tot Simona a punctat pentru a câştiga setul cu 6-4 şi a trimis partida în decisiv. Al treilea set a fost dominat categoric de Halep, care a depăşit-o pe Stephens cu 6-1, după două ore şi trei minute de joc.

Pentru triumful de la Paris, Halep va primi un cec în valoare de 2.200.000 de euro şi 2.000 de puncte WTA.

Simona a scris istorie pentru tenisul românesc şi a devenit a doua sportivă din România învingătoare într-o finală de Grand Slam, chiar la Roland Garros, după 40 de ani, Virginia Ruzici obţinând trofeul în 1978 la Paris.