Alexandra Cadanţu, eliminată în semifinalele turneului de la Budapesta

10 Septembrie 2016 / 14:49 450 accesări

Jucătoarea de tenis Alexandra Cadanţu (locul 261 în clasamentul mondial) a pierdut, sâmbătă, meciul cu sportiva rusă Irina Khromacheva (poziţia 118 WTA), scor 2-6, 2-6, în semifinalele turneului ITF de la Budapesta, disputat pe zgură şi dotat cu premii totale în valoare de 50.000 de dolari.

Partida a durat o oră şi 56 de minute. Cadanţu a avut probleme la serviciu, a comis patru duble greşeli, iar procentajele de reuşită au fost 47% cu primul şi 27% cu al doilea. Românca a reuşit două break-uri, dar şi-a pierdut serviciul de şase ori.

În urma acestui rezultat, Khromacheva conduce cu 2-1 la întâlnirile directe cu Cadanţu. Rusoaica în vârstă de 21 de ani este favorită în finala de duminică, împotriva olandezei Cindy Burger (23 de ani, 147 WTA). Khromacheva a câştigat trei turnee ITF în acest an şi a concurat în calificările Openului Franţei.

Pentru parcursul de la Budapesta, Alexandra Cadanţu (26 de ani) va primi 36 de puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 1.078 de dolari. Românca traversează un moment nefast în carieră, în condiţiile în care a ocupat poziţia a 62-a în lume în 2013.