Alin Moldoveanu a ratat calificarea în finala la tir - proba de puşcă 10 metri

08 August 2016 / 17:04 458 accesări

Sportivul Alin Moldoveanu, medaliat cu aur la Tir în cadrul Jocurile Olimpice din 2012, a ratat, luni, calificarea în finala probei de puşcă 10 metri cu aer comprimat, după ce a acumulat un total de 622.7 puncte a terminat pe locul 19 în clasament.

După prima serie, campionul olimpic a a adunat 102.3 puncte, un punctaj cu care nu s-a regăsit în prima parte a clasamentului. La sfârşitul seriei a doua de trageri, Moldoveanu a adunat 103.3 puncte. Campionul olimpic de la Londra al României a încheiat seria a treia de tragere cu 104.6 puncte.

Campionul olimpic de la Londra al României a încheiat seria a treia de tragere cu 104.6 puncte. Cea mai bună serie a lui Alin a fost una la capătul căreia a strâns 105 puncte, în la capătul ultimei serii de tragere, sportivul român a strâns 103,4 puncte, iar cu un total de 622,7 puncte a încheiat calificările pe locul 19.