Austria s-a calificat la EURO 2020, România are asigurat locul la baraj

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
Fotbal / Preliminariile EURO 2020 Austria s-a calificat la EURO 2020, România are asigurat locul la baraj
Sport 17 Noiembrie 2019 / 11:12 331 accesări 0 comentarii

Germania, Olanda, Croaţia şi Austria s-au calificat la EURO 2020, mărind la 16 lista formaţiilor care şi-au asigurat biletele pentru turneul final înaintea ultimei etape. Belgia, Ucraina, Rusia, Italia, Polonia, Spania, Anglia, Cehia, Franţa, Turcia, Suedia şi Finlanda sunt celelalte echipe care vor lupta anul viitor pentru titlul european.

Calificarea Austriei asigură României prezenţa la barajul din UEFA Nations League, pentru a ajunge la EURO 2020.

Rezultatele din meciurile disputate sâmbătă seară, în penultima etapă a fazei grupelor - GRUPA C: Irlanda de Nord - Olanda 0-0 şi Germania - Belarus 4-0 (Ginter 41, Goretzka 49, Kroos 55, 83).

Clasament: 1. GERMANIA 18p (golaveraj: 24-6), 2. Olanda 16p (19-7), 3. Irlanda de Nord 13p (8-7), 4. Belarus 4p (4-16), 5. Estonia 1p (2-21).

GRUPA E: Azerbaidjan - Ţara Galilor 0-2 (Moore 10, Wilson 34) şi Croaţia - Slovacia 3-1 (Vlašić 56, Petković 60, Perišić 74 / Boženík 32).

Clasament: 1. CROAŢIA 17p (17-7), 2. Ungaria 12p (8-9), 3. Ţara Galilor 11p (8-6), 4. Slovacia 10p (11-11), 5. Azerbaidjan 1p (5-16).

GRUPA G: Slovenia - Letonia 1-0 (Tarasovs 53-autogol), Israel - Polonia 1-2 (Dabbur 88 / Krychowiak 4, K. Piątek 54) şi Austria - Macedonia de Nord 2-1 (Alaba 7, Lainer 48 / Stojanovski 90+3).

Clasament: 1. POLONIA 22p (15-3), 2. AUSTRIA 19p (19-8), 3. Slovenia 14p (14-8), 4. Israel 11p (16-17), 5. Macedonia de Nord 11p (11-13), 6. Letonia 0p (2-28).

GRUPA I: Cipru - Scoţia 1-2 (Efrem 47 / Christie 12, McGinn 53), San Marino - Kazahstan 1-3 (Berardi 77 / Zainutdinov 6, Suyumbayev 22, Schetkin 26) şi Rusia - Belgia 1-4 (Dzhikiya 79 / T. Hazard 19, E. Hazard 33, 40, R. Lukaku 72).

Clasament: 1. BELGIA 27p (34-2), 2. RUSIA 21p (28-8), 3. Scoţia 12p (13-18), 4. Cipru 10p (14-14), 5. Kazahstan 10p (12-14), 6. San Marino 0p (1-46).

PROGRAMUL PARTIDELOR DE DUMINICĂ

Duminică începe ultima etapă a preliminariilor EIRO 2020, când vor avea loc şapte partide.

Ora 16.00 - GRUPA B: Serbia - Ucraina şi Luxemburg - Portugalia.

Clasament: 1. UCRAINA 19p (15-2), 2. Portugalia 14p (20-6), 3. Serbia 13p (15-15), 4. Luxemburg 4p (7-14), 5. Lituania 1p (5-25).

Ora 19.00 - GRUPA A: Kosovo - Anglia şi Bulgaria - Cehia.

Clasament: 1. ANGLIA 18p (golaveraj: 33-6), 2. CEHIA 15p (13-10), 3. Kosovo 11p (13-12), 4. Bulgaria 3p (5-17), 5. Muntenegru 3p (3-22).

Ora 21.45 - GRUPA H: Moldova - Islanda, Andorra - Turcia şi Albania - Franța.

Clasament: 1. FRANŢA 22p (23-6), 2. TURCIA 20p (16-3), 3. Islanda 16p (12-10), 4. Albania 13p (16-12), 5. Andorra 4p (3-18), 6. Moldova 3p (3-24).

Taguri articol
Loading...

Adaugă comentariul tău





NOTĂ: Te rugăm să comentezi la subiect. Sunt interzise atacurile la persoană, limbajul vulgar sau tendenţios şi postarea materialelor publicitare. Încălcarea acestor norme va fi sancţionată cu ştergerea imediată a comentariului.



Ştiri recomandate

Pagina a fost generata in 0.1675 secunde