Barcelona și Bilbao, ca și calificate în sferturile Cupei Spaniei

Fotbal / Cupa Spaniei

Sport 10 Ianuarie 2015 / 00:00 416 accesări

FC Barcelona și Athletic Bilbao par să fi rezolvat deja problema calificării în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după succele concludente din manșa tur a optimilor de finală. Catalanii au zdrobit, pe teren propriu, „micuța” Elche, scor 5-0, returul programat săptămâna viitoare putând fi considerat doar o simplă formalitate. Golurile catalanilor au fost marcate de Neymar (min. 35 și 59), Luis Suarez (min. 40), Messi (min. 45+1 - penalty) şi Jordi Alba (min. 56). O altă echipă cu un picior și jumătate în sferturile de finală este Athletic Bilbao, succesul cu 4-2 (San Jose 5, Aduriz 15, 87-pen., Susaeta 61 / Lopez 11, Charles 54), din deplasarea de la Vigo, asigurându-i echipei pregătite de Ernesto Valverde, în mare măsură, prezența între primele opt echipe în actuala ediție a Cupei Spaniei. Atletico Madrid continuă să rămână un coșmar pentru marea rivală Real Madrid, duelul acestora din prima manșă a optimilor de finală încheindu-se cu un succes al echipei lui Diego Simeone, scor 2-0, după reușitele lui Garcia (min. 58-pen.) şi Gimenez (min. 76). În celelalte dispute din această fază a competiției, doar Malaga a mai reușit să se impună la cel puțin două goluri, scor 2-0 (Juanpi 15, Horta 78), având astfel prima șansă în returul cu Levante. Tot prima șansă o are și Sevilla, grație victoriei din deplasarea de la Granada, scor 2-1 (Deulofeu 32, Gameiro 53 / Bangoura 90+1). Restul partidelor retur, programate la mijlocul săptămânii viitoare, se anunță deschise oricărui rezultat. Rezultatele înregistrate în celelalte partide din prima manșă a optimilor de finală: Villarreal - Real Sociedad 1-0 (Şerisev 72), CF Valencia - Espanol Barcelona 2-1 (Gaya 11, Negredo 86-pen. / Stuani 60), Almeria - Getafe 1-1 (Verza 58-pen. / Verza 22-autogol).