BC Athletic a depășit suta în meciul cu Politehnica II Iași

Liga 1 de baschet masculin

Sport 17 Decembrie 2017 / 18:04 1396 accesări

Baschet Club Athletic Constanța este practic calificată în faza semifinală

Baschet Club Athletic Constanța venea după două înfrângeri consecutive în sezonul regulat al Ligii 1 de baschet masculin, astfel că nu își mai putea permite pași greșiți în partida cu Politehnica II Iași, din etapa a 9-a. Baschetbaliștii constănțeni au tratat cu multă seriozitate meciul și nu s-au relaxat deloc până la final! E drept, nici adversarul nu a fost de calibrul echipelor bucureștene CN „Aurel Vlaicu” și Rapid, însă rezultatul final, 101-54 (51-36), reflectă fidel diferența de valoare dintre cele două formații. Rezultatele parțiale pe sferturi au fost 29-24, 22-12, 31-7 și 19-11.

Gazdele au reușit pentru a doua oară în acest sezon să treacă de granița celor 100 de puncte, coșul decisiv fiind unul de trei puncte, marcat de revelația Andrei Oprean! De altfel, în ultimul sfert al partidei desfășurate în Sala Sporturilor din Constanța, antrenorii Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici au aliniat un „5” alcătuit din jucători sub 18 ani, Andrei Oprean, Rareș Mocanu, Alexandru Unitu, Mario Takacs-Sixt și Andrei Bercea. În ultima etapă din sezonul regulat, Athletic va juca tot pe teren propriu, vineri, cu Phoenix II Galați.

Punctele echipei constănțene au fost realizate de Alexandru Deconescu 27, Andrei Oprean 22 (3x3), Jeremi Booth 18 (2x3), Andrei Șerban 16 (1x3), Vladimir Mihai 8 (2x3), Bogdan Călin 4, Rareș Mocanu 4 și Alexandru Unitu 2. Au mai jucat: Adrian Trandafir, Sergiu Ursu, Mario Takacs-Sixt, Andrei Bercea.

„Aveam nevoie de această victorie, pentru că meciurile cu echipele din Iași și Galați sunt decisive. Mă bucur că am câștigat la scor mare, deși nu am jucat prea bine în prima repriză. După pauză însă ne-am revenit și țin să-i remarc pe copii, care au jucat în ultimul sfert și mi-a plăcut foarte mult dăruirea lor”, a spus antrenorul principal Alexandru Olteanu.

„Mă bucur pentru această victorie, iar dacă vom câștiga și meciul cu Phoenix Galați vom fi matematic calificați la turneul semifinal. A fost un meci bun, fără prea mari emoții, în care am condus încă de la început. E bine că după două înfrângeri consecutive ne-am regăsit tonusul, ne-a ajutat și publicul prezent în număr mare în Sala Sporturilor. Considerăm acele eșecuri ca fiind numai două accidente”, a adăugat Andrei Talpeș, team-manager la BC Athletic Constanța.

Celelalte meciuri din etapa a 9-a: Phoenix II Galați - Rapid București (s-a jucat duminică); BCM U. FC Argeș II Pitești - CN „Aurel Vlaicu” București (luni, ora 13.00).

În clasament conduce BC Athletic Constanța, cu 16 puncte din 9 jocuri, urmată de CN „Aurel Vlaicu” București 15p/8j, Rapid București 13p/8j, BCM U. FC Argeș II Pitești 11p/8j, Politehnica II Iași 11p/9j și Phoenix II Galați 9p/8j.