BC Athletic, victorie la Tg. Jiu

Baschet masculin / Liga Naţională

Sport 26 Octombrie 2019 / 09:23 520 accesări

Formaţia BC Athletic Constanța a câştigat vineri seară, în deplasare, partida din etapa a treia a Ligii Naţionale de baschet masculin, Grupa B. Baschetbaliştii antrenaţi de Alexandru Olteanu şi Bogdan Ivanovici s-au impus în duelul cu CS Municipal Tg. Jiu, cu scorul de scor 66-57, la pauză 31-34.

Pentru „Gladiatorii din Tomis” au marcat Georgian Păun 20p, Kyle Kilgore 12 puncte, Christian Chiţu 10p, Darian Bryant 9p, Cristian Mâinea 4p, Andrei Oprean 3p, Sergiu Ursu 3p, Victor Dudaş 3 şi Affia Ambadiang 2p.

Scorul pe sferturi în partida Municipal Tg. Jiu - BC Athletic: 19-16, 15-15, 11-16, 12-19.

„BC Athletic Constanța câștigă în deplasare la CSM Târgu Jiu după un meci în care a întors soarta partidei după pauză, scor final 57-66. La pauză echipa din Târgu Jiu a condus la o posesie, 34-31, însă Gladiatorii din Tomis au făcut o repriză secundă foarte bună și au preluat conducerea având și un avantaj de 11 puncte. Pe finalul meciului gazdele s-au apropiat la patru puncte cu mai puțin de un minut de joc însă BC Athletic a gestionat bine sfârșitul meciului după un full timeout care a făcut ca diferența pe tabelă să crească din nou.

Pentru BC Athletic urmează încă o deplasare, la Focșani în următoarea etapă.

Weekendul cu baschet continuă pentru Gladiatorii din Tomis cu Raiffeisen Bank 3×3 Constanta Streetplay, sâmbătă și duminică, turneu la care BC Athletic va juca în formula Andrei Oprean, Alexandu Liță, Adrian Trandafir și Cezar Bărăgău”, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook Baschet Club Athletic Constanta.