Cadet constănțean, triplu campion la înot! A fost crescut de Răzvan Florea!

Sport 17 Iulie 2018 / 17:26 2472 accesări

Sursa foto: Arhivă personală a familiei Dinu

Constănțeanul Patrick Dinu a devenit de trei ori campion național la înot! S-a întâmplat în cadrul Campionatului Național pentru Cadeți care a avut loc la Târgoviște, în perioada 12 - 15 iulie. Legitimat la Atena Sport Club, clubul singurului înotător olimpic român - Răzvan Florea, Patrik nu este la prima „abatere“ de acest gen, evoluând de la an la an și urcând în clasamentele Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

Însă la ediția de anul acesta a campionatelor naționale, s-a întrecut pe sine. A fost înscris de antrenorul său, Răzvan Florea la șapte probe. A reușit performanța să urce pe podium de 6 ori!

Astfel, a obținut 3 titluri de campion național la probele lui favorite: 100 și 200 m bras și 200 m spate. Dar asta nu a fost tot. La alte trei probe - 200 m spate, 200 și 400 m mixt (probe extrem de dificile din toate punctele de vedere) a ieșit din apă al doilea, ceea ce înseamnă că este, tot de 3 ori, vicecampion. La general, în clasamentul băieților de 13 ani, Patrick a ocupat poziția a treia, acumulând 52 de puncte în total.

În clasamentul general pe echipe, Atena Sport Club s-a clasat, la acest campionat pe locul 7, din 67 de cluburi.