Cătălina Ponor, medalii europene de bronz la sol și bârnă

Campionatele Europene de gimnastică artistică

Sport 05 Iunie 2016 / 17:14 674 accesări
Cătălina Ponor a demonstrat că merită să reprezinte România la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Revenită la nivel înalt după trei ani de pauză, Cătălina Ponor a salvat onoarea delegației României la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Berna (Elveția), încheiate duminică, după ce a cucerit două medalii de bronz. Sportiva legitimată la CS Farul Constanța le-a condus pe tricolore în finala pe echipe, dar, în ciuda eforturilor sale, fetele antrenate de Lucian Sandu și Adela Popa au încheiat concursul desfășurat sâmbătă departe de podium, pe locul 6. Intrate în ultimul act cu a patra performanță, Ponor împreună cu o altă constănțeancă, Maria Holbură, legitimată și ea la CS Farul, Anamaria Ocolişan şi Anda Butuc au adunat 164,596 puncte. Cele mai bune note au fost obținute de multipla campioană olimpică: 15,066p la sărituri, 14,600p la bârnă şi 14,566p la sol, în timp ce Ocolişan a fost notată cu 14,766p la sărituri. Celelalte reprezentante ale României nu au reuşit note mai mari de 14,000p, ceea ce a îndepărtat echipa tricoloră de medalii. Medalia de aur a fost cucerită de Rusia, cu 175,212p, podiumul a fost completat de Marea Britanie, cu 170,312p, şi Franţa, cu 168,496p, iar Elveţia şi Italia au terminat şi ele în faţa României.

PONOR S-A REVANȘAT DUMINICĂ

Ponor și-a luat revanșa duminică, urcând de două ori pe ultima treaptă a podiumului în întrecerile individuale pe aparate. Intrată prima în concurs în finala de la bârnă, sportiva în vârstă de 28 de ani a terminat pe locul al treilea, primind o notă mai mică decât în calificări, 14.266p, din cauza unor mici ezitări. Titlul continental a fost cucerit de Aliya Mustafina (Rusia), cu 15.10p, urmată de Marine Boyer (Franţa), cu 14.600. În ultima finală a zilei, la sol, constănțeanca a avut o evoluție bună, primind 14,466p, cucerind medalia de bronz, după ce a fost devansată de Giulia Steingruber (Elveția), cu 15,200p, și Elissa Downie (Marea Britanie), cu 14,566p. Pentru Ponor sunt primele medalii la o competiție majoră după revenirea în activitate, iar performanțele înregistrate o indică drept marea favorită pentru a reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, unde gimnastele tricolore nu s-au calificat în întrecerea pe echipe.

Gimnastul Marian Drăgulescu a vrut să arate că încă există!