Cea mai lungă semifinală din istoria turneului de la Wimbledon

Tenis de câmp

Sport 13 Iulie 2018 / 22:37 576 accesări
Partida dintre Anderson şi Isner a durat şase ore şi 36 de minute (sursa foto: Facebook Wimbledon)

Prima semifinală a turneului masculin de la Wimbledon, începută sâmbătă după amiază, s-a încheiat după... şase ore şi 36 de minute de joc, devenind cea mai lungă semifinală din istoria turneului de la Wimbledon şi a doua partidă ca durată din istoria turneelor ATP şi de Grand Slam.

Semifinală „maraton” a celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului s-a încheiat cu victoria sud-africanului Kevin Anderson (locul 8 ATP şi cap de serie numărul 8), cel care l-a eliminat în sferturi pe principalul favorit, elveţianul Roger Federer. Sâmbătă, Anderson a dispus în penultimul act de americanul John Isner (locul 10 ATP şi cap de serie numărul 9), cu scorul de 7-6 (8/6), 6-7 (5/7), 6-7 (9/11), 6-4, 26-24. Setul decisiv a durat aproape trei ore.

În 2010, Isner a fost protagonistul celui mai lung meci de tenis din istorie, tot la Wimbledon, în compania francezului Nicolas Mahut, meci care s-a desfăşurat pe parcursul a trei zile şi a durat 11 ore şi cinci minute. Scorul a fost atunci 6-4, 3-6, 6-7 (7/9), 7-6 (7/3) şi 70-68 pentru Isner. Setul decisiv a durat 491 de minute, cu o oră şi 38 de minute mai mult decât cel mai lung meci de tenis din istorie de până atunci.

Pentru Kevin Anderson este prima finală de la Wimbledon din carieră şi a doua de Grand Slam, după cea pierdută la US Open, în 2017.