Celtic Glasgow a ajuns la 100 de trofee cucerite în istoria clubului!

Sport 28 Noiembrie 2016 / 14:48 432 accesări
Jucătorii de la Celtic Glasgow jubilează după ce și-au adjudecat Cupa Ligii Scoției, ediția 2016

Celtic Glasgow a câştigat duminică meciul cu Aberdeen din finala Cupei Ligii Scoţiei, scor 3-0, trecându-și în palmares cel de-al 100-lea trofeu major din istoria de 129 de ani a clubului! Pe arena Hampden Park din Glasgow, Celtic a deschis scorul în minutul 16, prin internaționalul australian Tom Rogic. Cu opt minute înainte de pauză, atacantul scoțian James Forrest a dublat avantajul campioanei, cu un şut plasat la colţul lung. Francezul Moussa Dembele a stabilit scorul final în minutul 64, din penalty, ajungând la 17 goluri marcate de la debutul sezonului. Celtic a dominat categoric partida, având o posesie de 61% şi 15 ocazii de gol. Raportul şuturilor pe poartă a fost 6-2 pentru formaţia din Glasgow.

Au evoluat formațiile: Celtic (antrenor Brendan Rodgers): Gordon - Lustig, Simunovic, Sviatchenko, Izaguirre - Brown, Armstrong, Roberts (65 Bitton), Rogic (77 McGregor) - Forrest (90+1 Griffiths), Dembele; Aberdeen (antrenor Derek McInnes): Lewis - Logan, Taylor, O'Connor (65 Stockley), Considine - Jack, Shinnie, Hayes (71 McGinn), McLean - Maddison, Rooney (79 Burns).

Este cea de-a 16-a Cupă a Ligii pentru Celtic şi primul trofeu pentru antrenorul Brendan Rodgers de când a preluat conducerea „Catolicilor” din Glasgow. În campionat, Celtic se află pe primul loc, cu 34 de puncte (11 victorii şi un egal), iar Aberdeen ocupă poziţia a treia, cu 24 de puncte. Celtic a câştigat ambele confruntări directe din acest sezon și este neînvinsă în competiţiile interne.

Gruparea din Glasgow vizează acum realizarea primei sale triple campionat - Cupa Scoției - Cupa Ligii din ultimii 15 ani. Înființat pe 8 noiembrie 1887, clubul Celtic Glasgow are în palmares 47 de titluri naționale, 36 de Cupe ale Scoției și 16 Cupe ale Ligii, fiind câștigătorul Cupei Campionilor Europeni în anul 1967, după o finală cu Internazionale Milano (2-1).