Cîrstea şi Niculescu, eliminate în sferturi la Shenzhen

Tenis de câmp

Sport 04 Ianuarie 2019 / 13:14 542 accesări
Monica Niculescu a fost la un pas de semifinale la Shenzhen Open (sursa foto: Facebook Monica Niculescu)

Vineri s-au disputat meciurile din sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari. Din păcate, tenisemenele noastre au ratat calificarea în penultimul act, cedând în meciurile susţinute în sferturi.

Sorana Cîrstea (locul 84 WTA) a pierdut partida cu Alison Riske (SUA, locul 62 WTA), 5-7, 1-6, după o oră şi 39 de minute de joc, ratând prezenţa în semifinale. Riske o va întâlni în penultimul act pe Vera Zvonareva (Rusia, locul 109 WTA).

Iar Monica Niculescu (locul 99 WTA) a fost învinsă, cu scorul de 2-6, 7-6 (7/4), 6-1, de Yafan Wang (China, locul 70 WTA), după două ore şi zece minute de joc. În semifinale, Wang va înfrunta principala favorită, Aryna Sabalenka (Belarus, locul 13 WTA), care a eliminat-o în sferturi pe Maria Sharapova (locul 29 WTA şi cap de serie numărul 5), după ce rusoaica a abandonat în momentul în care era condusă cu scorul de 6-1 şi 4-2, acuzând o problemă medicală la coapsa stângă.

Pentru prezenţa în sferturile de finală la Shenzhen Open, Cîrstea şi Niculescu vor primi câte un cec în valoare de 13.121 de dolari şi câte 60 de puncte în clasamentul WTA.