Cluburile din județul Constanța au cucerit 11 medalii la CN de lupte pentru copii

Campionatele Naționale individuale de lupte pentru copii

Sport 09 Noiembrie 2015 / 17:29 1533 accesări

În perioada 29 octombrie - 1 noiembrie, Sala Sporturilor din Tîrgu Mureș a găzduit Campionatele Naționale individuale de lupte rezervate juniorilor mici: copii 1 (sportivi născuți în 2000 și 2001) și copii 2 (născuți în 2002 și 2003). La competiție au participat și tineri luptători de la cluburile din județul Constanța, la stilurile libere și greco-romane, precum și de la lupte feminin.

Cele mai bune rezultate le-a înregistrat clubul CS Mangalia (antrenori Marian Oancea și Cornel Trucmel), care a cucerit trei medalii de aur, prin Ana-Maria Pîrvu (44 kg, copii 2), Andreea Ana (48 kg, copii 1) și Daniel Sandu (32 kg, copii 2, LL), și două medalii de argint, obținute de Ana Maria Predică (57 kg, copii 1) și Cătălin Pîrvu (59 kg, copii 1, LL). Alți trei sportivi din Mangalia au pierdut meciul decisiv pentru bronz și au terminat pe locul 5 la categoriile respective, toți la lupte libere: Constantin Manea (47 kg, copii 1), Răzvan Ioniță (53 kg, copii 2) și Mihai Panait (66 kg, copii 2). În ierarhia pe echipe, CS Mangalia a ocupat locul 3 la copii 1 feminin.

La categoria 52 kg, copii 2, două sportive de la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin), Cristina Roșioru (argint) și Amalia Rătunzeanu (bronz), au luptat una contra celeilalte în semifinale! A treia medalie cucerită de LPS este bronzul lui Andrei Savu (47 kg, copii 1, LGR), în timp ce Ștefan Popa s-a clasat pe locul 5 la 38 kg, copii 2, LGR.

Aurora 23 August (antrenor Gheorghe Ciupercă) a cucerit o medalie de argint la lupte libere, copii 1, prin Ștefan Orza (42 kg), în timp ce Nicușor Iordache (35 kg, copii 2, LL) a ocupat locul 5. De asemenea, CS Farul Constanța (antrenori Grigore Gheorghe și Vasile Dușu) a obținut tot o medalie de argint, prin Minur Pîrvu la copii 1, 42 kg, lupte greco-romane.

FARISTUL MIHAIL ȚURCANU, CAMPION NAȚIONAL LA TINERET

Duminică, la Odorheiu Secuiesc, s-au încheiat Campionatele Naționale de lupte pentru tineret (sportivi cu vârsta între 20 și 23 de ani), competiție la care au luat parte și doi sportivi constănțeni. Mihail Țurcanu, luptător antrenat la CS Farul Constanța de Vasile Dușu, a cucerit medalia de aur la categoria 86 kg, lupte libere, în timp ce Valentin Ștefan, de la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenor Ioan Giuglea), s-a clasat pe locul 5 la categoria 59 kg, lupte greco-romane.