Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

CM 2022: Anglia învinge Țara Galilor cu 3-0 iar SUA învinge Iran cu 1-0. Ambele se califică în optimi

Sport 30 Noiembrie 2022 / 01:48 1238 accesări

Selecţionata Angliei a câştigat Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Ţării Galilor cu scorul de 3-0 (0-0), marţi seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan.

Anglia,una dintre favorite la titlu, s-a impus fără emoţii, prin golurile marcate de Marcus Rashford (50, 68) şi Philip Foden (52).

În minutul 50, Marcus Rashford a deschis scorul din lovitură liberă de la marginea careului. După doar două minute, Phil Foden a marcat din fața porții, după o pasă din partea lui Kane. Rashford a reușit dubla în urma unei acțiuni individuale în minutul 58.În optimi, Anglia va întâlni Senegal.

Anglia va juca în optimi pe 4 decembrie (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00), contra Senegalului, a doua clasată în Grupa A.

Ţara Galilor a încheiat a doua sa participare la Cupa Mondială, după ediţia din 1958.

În celălalt meci din grupă, Selecţionata Statelor Unite s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Iranului cu scorul de 1-0 (1-0), marţi seara, pe Al Thumama Stadium din Doha.

Echipa Statelor Unite, care nu a reuşit să se califice la CM 2018, va juca în optimile de finală contra Olandei, câştigătoarea Grupei A, pe 3 decembrie (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 17:00).