CM 2022: Argentina a învins Australia cu 2-1 și va întâlni Olanda în sferturi

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 03 Decembrie 2022 / 23:29 896 accesări

Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Australiei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan.

Lionel Messi a punctat în minutul 35, după ce a primit o pasă în careu și a tras la colțul lung al porții.

În minutul 58, portarul australian a vrut să degajeze mingea, presat fiind de doi adversari. Julian Alvarez a interceptat și a marcat un gol ușor, ducând scorul la 2-0.

Australienii au redus din diferență în minutul 77, când Craig Goodwin a trimis un șut de la circa 20 de metri, iar traiectoria a fost deviată spre poartă de un fundaș argentinian. La ultima fază a meciului, australianul Garang Kuol a primit o pasă în fața porții, dar a trimis mingea direct în portar.

Messi a marcat sâmbătă primul său gol în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale şi al nouălea în cinci turnee finale ale competiţiei.

Australia mai jucat doar o dată în optimile Cupei Mondiale, în 2006, când a pierdut în faţa Italiei.

În sferturile de finală, Argentina va întâlni Olanda, pe 9 decembrie (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00).