CM 2022: Argentina a învins Mexic cu 2-0 și își păstrează șansele de calificare în optimi

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 27 Noiembrie 2022 / 07:31 1106 accesări

Selecţionata Argentinei rămâne în cursă pentru optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Mexicului cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C.

Deși Argentina a dominat ambele reprize (64% posesie), a reușit puține șuturi pe poartă. Mexicanii s-au apărat dur, cu faulturi până la limita eliminării, dar arbitrul le-a acordat doar cartonașe galbene, patru în total, față de doar un cartonaș pentru argentinieni.

Prima repriză s-a încheiat fără gol, dar în minutul 64 Messi reușește să deschidă scorul printr-un șut din afara careului mare, după o pasă de la Di Maria. Aproape de final, în minutul 87, tot Messi îi pasează lui Enzo Fernandes, care șutează și înscrie pentru 2-0.

Cele două echipe calificate din această grupă se vor decide miercuri 30 noiembrie, când se vor juca ultimele partide, Polonia - Argentina (Stadium 974 - Doha, 21:00) şi Arabia Saudită - Mexic (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00).