Constănțeanul Pletea a câștigat Top 12 la juniori I, la tenis de masă

Sport 20 Ianuarie 2015 / 00:00 541 accesări

După ce a avut o prestație de excepție la Top 12 la tenis de masă la nivel de seniori, competiție unde s-a impus cu victorii pe linie, constănțeanul Cristian Pletea a repetat performanța și la Top 12 la nivelul juniorilor I, întrecere care a avut loc la finalul săptămânii trecute, la Bistrița. Sportivul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” și pregătit de Viorel Filimon a ocupat prima poziție, câștigând toate cele 11 partide. Mai mult, Pletea, care nu a împlinit încă 15 ani și este în continuare cadet, a avut emoții la un singur joc, impunându-se cu 3-2 în disputa cu Florin Spelbuș (CS Pristavu Câmpulung), în rest învingând cu 3-0 sau 3-1. Constănțeanul a fost urmat de Rareș Sipoș (CSM Cluj), cu 10 victorii, și Alexandru Manole (CS Pristavu Câmpulung), cu 9 victorii. O performanță bună a înregistrat și fratele lui Cristian, Antonio Pletea (LPS „Nicolae Rotaru”), care a terminat pe locul 5, cu 6 victorii, în timp ce alți trei constănțeni de la LPS „Nicolae Rotaru” s-au clasat în partea inferioară a clasamentului: Alin Maran (locul 8), Paul Mladin (locul 9) și Alexandru Chiriță (locul 10).

La feminin, cea mai bine clasată constănțeancă a fost Bianca Crișan (LPS „Nicolae Rotaru”), care a terminat pe locul 5, cu 6 victorii, Mihaela Plăeașu (LPS „Nicolae Rotaru”) a încheiat pe locul 8, iar Alina Zaharia (LPS „Nicolae Rotaru”) pe locul 9.