Cristina Toma, doar pe locul 12 la triplusalt

Atletism în sală / Campionatele Mondiale

Sport 20 Martie 2016 / 13:36 782 accesări
Chinuită de o răceală puternică, Cristina Toma a ratat prezenţa în finalei probei de triplsault

Prezentă la Campionatele Mondiale de atletism în sală, care au loc la Portland (SUA), constănţeanca Cristina Toma s-a clasat doar pe locul 12 în proba feminină de triplusalt, ratând astfel obiectivul stabilit pentru această competiţie, prezenţa în finală. Sportiva legitimată de la CS Farul şi pregătită de Vali Ionescu a avut drept cea mai bună performanţă o săritură de 13,31 metri, însă evoluţia sa a fost afectată de o răceală puternică. În aceeaşi probă, Elena Panţuroiu a terminat pe locul 5, cu o încercare care a măsurat 14,11 metri. În proba masculină de triplusalt, chiar dacă se număra printre favoriţii la o medalie, Marian Oprea a încheiat doar pe locul 10. La săritura în lungime, Alina Rotaru a trebuit să se mulţumească cu locul 10, în timp ce Caudia Bobocea, la 1500 de metri, a terminat întrecerea pe locul 15, după faza seriilor. Bianca Răzor a ratat calificarea în finala de la 400 m, după ce a terminat cursa pe locul 9, la doar 21 de sutimi de pozitia ce i-ar fi asigurat accesul în finala competiţiei.

Delegaţia României a cucerit totuşi o medalie de argint la Portland, după ce Andrei Gag s-a clasat pe locul secund în proba de aruncare a greutăţii. Aceasta este prima medalie cucerită de tricolori la Campionatele Mondiale de atletism în sală după o pauză de 12 ani.