Croaţia este în sferturi, după „nebunia” loviturilor de la 11 metri

CM de fotbal Rusia 2018 / Optimi de finală: CROAŢIA - DANEMARCA 1-1 ŞI 3-2 LA LOVITURILE DE DEPARTAJARE

Sport 01 Iulie 2018 / 23:55 681 accesări
Bucuria calificării a fost maximă în tabăra croată (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Rusia va întâlni sâmbătă, 7 iulie, de la ora 21.00, la Sochi, Croaţia, care s-a impus, duminică, seară, în faţa Danemarcei, în al patrulea joc din optimile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia. Partida de la Novgorod a început promiţător, cu două goluri înscrise în primele patru minute, însă a fost un simplu foc de paie. Martin Jorgensen a deschis scorul în primul minut de joc, iar Mario Mandzukic a egalat în minutul 4. Şi meciul a curs fără gol până la loviturile de departajare, acolo unde croaţii au avut nervii mai tari.

Dar până la loviturile de departajare, în minutul 116, am notat lovitura de la 11 metri ratată de Luka Modric, portarul Kasper Schmeichel ghicind colţul unde a trimis căpitanul croat balonul.

Omul decisiv pentru croaţi a fost portarul Subasic, autor a trei intervenţii salvatoare: a respins în bară mingea trimisă de Christian Eriksen şi nu a fost păcălit de Schone şi Nicolai Jorgensen. În acest timp, Kasper Schmeichel a apărat loviturile lui Badelj şi Pivaric. Pentru croaţi au marcat de la punctul cu var Kramaric, Modric şi Rakitic, iar pentru danezi au înscris Kjaer şi Krohn-Dehli.

Scor final: Croaţia - Danemarca 1-1 şi 3-2 la loviturile de departajare.

Au evoluat următoarele formaţii - Croaţia (selecţioner: Zlatko Dalic): Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (81 Pivaric) - Rakitic, Brozovic (71 M. Kovacic) - Rebic, Modric (cpt.), Perisic (97 Kramaric) - Mandzukic (108 Badelj); Danemarca (selecţioner: Age Hareide): K. Schmeichel - J. Knudsen, M. Jorgensen, Kjaer (cpt.), Dalsgaard - A. Christensen (46 Schone), Delaney (98 Krohn-Dehli), C. Eriksen - Y. Poulsen, Cornelius (66 N. Jorgensen), Braithwaite (106 Sisto). Cartonaș galben: M. Jorgensen. Meciul a fost arbitrat de Nestor Pitana (Argentina).