CSU Neptun şi CS Medgidia, victorii în Divizia A la handbal

Handbal feminin şi masculin

Sport 23 Octombrie 2018 / 12:28 647 accesări
Handbaliştii de la CS Medgidia au rezolvat problema învingătoarei în partea a doua a jocului cu CSU Piteşti

În Divizia A la handbal feminin, în etapa a şasea din Seria A, CSU Neptun Constanţa (antrenori Ionuţ Puşcaşu şi Lăcrămioara Ilie) s-a impus duminică, în Sala Sporturilor, cu scorul de 41-21, la pauză 20-10, în duelul cu HC Dunărea Brăila Div.A. CSU Neptun se află pe poziţia a treia în clasament, cu 10 puncte. În etapa viitoare, CSU Neptun va înfrunta, în deplasare, pe ACS UAIC CNOT Iaşi.

La masculin, luni seară, la Medgidia, în etapa a şaptea din Seria B a eşalonului secund, CS Medgidia (antrenori Adrian Georgescu şi Ionuț Deli-Iorga) a câştigat întâlnirea cu CSU Piteşti, scor 32-20, desprinderea venind în repriza a doua, după ce la pauză tabela de marcaj a arătat egalitatea, 10-10. Liderul clasamentului, HC Dobrogea Sud II Constanţa (antrenor Aleksandar Adzic), cu şase victorii din tot atâtea meciuri disputate, nu a evoluat în această etapă. CS Medgidia ocupă locul 4, cu 10 puncte. În etapa a 8-a, CS Medgidia va juca tot pe teren propriu, cu CSM București Div.A, iar HC Dobrogea Sud II Constanţa va întâlni, în deplasare, pe CSM Ploieşti.