Dinamo, calificare cu emoţii în sferturile Cupei României

Fotbal / Cupa României, optimi de finală

Sport 30 Noiembrie 2017 / 09:50 613 accesări

După CSM Poli Iași, CS Universitatea Craiova şi FC Botoşani, alte două echipe din Liga 1 au făcut pasul, miercuri seară, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal. Gaz Metan Mediaş s-a impus la limită la Mioveni, în timp ce Dinamo Bucureşti a tremurat serios în confruntarea cu Universitatea Cluj. Dinamo a obţinut calificarea în urma loviturilor de departajare, la care gazdele au ratat de trei ori de la punctul cu var, clujenii irosind un penalty şi în minutul 5 al meciului.

Rezultate - marţi: Unirea Slobozia - CSM Poli Iași 0-2 (Pedro Mendes 11-pen., C. Ștefănescu 66), CS Afumați - CS Universitatea Craiova 2-3 (D. Burlacu 10, Vlada 93 / Gustavo 66, Al. Băluţă 101, 105) - după prelungiri, FC Botoșani - FC Viitorul 3-2 (Chitoșcă 50, M. Roman I 74, Plămadă 81 / Gavra 64, Drăguș 78); miercuri: CS Mioveni - Gaz Metan Mediaș 0-1 (R. Romeo 11), U. Cluj - Dinamo Bucureşti 1-1 (D. Goga 34 / Corbu 14) - după prelungiri, 1-3 la loviturile de departajare.

Programul partidelor de joi din optimile de finală ale Cupei României - ora 14.00: AFC Hermannstadt - Juventus București (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 18.30: Chindia Târgoviște - Astra Giurgiu (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 21.30: ACS Poli Timișoara - FCSB (ProTV, Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1).

Întâlnirile din sferturile de finală vor avea loc anul viitor, în zilele de 27 februarie, 28 februarie sau 1 martie.