Două podiumuri constănțene la Cupa României la tenis de masă pentru seniori

Sport 16 Decembrie 2014 / 00:00 490 accesări

După ce au strălucit în competiția de tineret, unde Cristian Pletea a cucerit trofeul la masculin, iar Alina Zaharia (LPS „Nicolae Rotaru”) și Timea Urszuly (CS Farul) au urcat pe ultima treaptă a podiumului la feminin, constănțenii au făcut o figură frumoasă și în întrecerea seniorilor la Cupa României la tenis de masă pentru seniori, competiție desfășurată la sfârșitul săptămânii trecute. Chiar dacă are doar 15 ani și este cadet, Pletea și-a arătat încă o dată valoarea, reușind să urce pe podium, în ciuda faptului că a întâlnit adversari cu câțiva ani mai mari decât el. Constănțeanul legitimat la LPS „Nicolae Rotaru” a câștigat grupa preliminară, 3-0 cu Cristian Cucean (Romgaz Mediaș) și 3-1 cu Andrei Flămînd (LPS Bistriţa), trecând apoi pe tabloul principal de Adrian Costea (CSM Bistrița), cu 4-0, și de Alexandru Mircea (CSM Bistrița), cu 4-0, însă a cedat în semifinale în fața lui Alexandru Cazacu (CS Mioveni), fost jucător la CS Topspin 08 Constanța, cu 2-4.

Tot pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat și Anamaria Sebe, în competiția feminină. Sportiva legitimată la CS Farul a încheiat prima în grupa preliminară, obținând două succese din tot atâtea meciuri, 3-0 cu Andreea Hudușan (CSȘ Tg. Mureș) și 3-0 cu Alexandra Silveira (CS Politehnica Cluj), și a ajuns în penultimul act, după ce le-a depășit pe Mihaela Plăeașu (LPS „Nicolae Rotaru”), cu 4-1, și pe Mihaela Dospina (ACS Dumbrăviţa), cu 4-2. Anamaria Sebe a ratat prezența în finală după ce a pierdut la mare luptă, cu 3-4, în fața Andreei Dragoman (CS Romgaz Mediaș).