Drăgulescu, la un pas de bronzul mondial

Gimnastică artistică / Campionatele Mondiale de la Montreal

Sport 09 Octombrie 2017 / 09:45 1697 accesări
Marian Drăgulescu a ocupat locul 4 în finala de la sărituri

Întrecerile din cadrul Campionatului Mondial de gimnastică artistică de la Montreal (Canada) s-au încheiat duminică noapte, iar România a încheiat fără medalie această competiţie, reeditând contraperformanţa de la CM din 2011, de la Tokyo (Japonia). Singurul român prezent într-o finală, Marian Drăgulescu, a ocupat locul 4 la sărituri, ratând medalia de bronz. Primul a fost Kenzo Shirai (Japonia, 14.900), urmat de Igor Radivilov (Ucraina, 14.899) şi Hansol Kim (Coreea de Sud, 14.766). Drăgulescu a fost notat cu 14.716 fiind depăşit cu 50 de zecimi de Hansol Kim, la ultima săritură din concurs.

Ioana Crişan s-a clasat pe locul 23 la individual-compus, unde a participat din postura de a doua rezervă în urma accidentării a două gimnaste din lista de 24 de sportive calificate iniţial, în timp ce Cătălina Ponor a ratat finalele la bârnă şi sol. Larisa Iordache nu a mai concurat, ea suferind o ruptură de tendon ahilian înaintea calificărilor. Nadia Comăneci a fost ambasadorul CM de gimnastică din 2017 şi a înmânat medaliile de aur la individual-compus feminin.