FC Vaslui şi FC Braşov, primele formaţii calificate în sferturi

Fotbal / Optimile de finală ale Cupei României “Timişoreana”

Sport 28 Octombrie 2009 / 00:00 492 accesări

Primele două jocuri din optimile de finală ale Cupei României “Timişoreana” la fotbal s-au încheiat cu victoria formaţiilor vizitatoare, FC Vaslui şi FC Braşov cîştigînd la limită, cu 1-0, întîlnirile de la Mediaş, respectiv Urziceni. Rezultate: Gaz Metan Mediaş - FC Vaslui 0-1 (Burdujan 43) şi Unirea Urziceni - FC Braşov 0-1 (D. Munteanu 12-autogol).

Astăzi sînt programate alte trei întîlniri din faza optimilor de finală ale competiţiei: Astra Ploieşti - FC Timişoara (ora 16.00, Sport.ro), Poli Iaşi - U. Craiova (ora 18.15, Sport.ro) şi Gloria Bistriţa - Steaua (ora 20.15, Pro TV). Universitatea Craiova va avea o misiune grea la Iaşi, unde Grigoraş vrea să uite cît mai repede severa înfrîngere de la Galaţi, iar la Bistriţa Gloria vine după remiza cu Dinamo, astfel că Steaua are de ce să se teamă.

Ultimele trei meciuri din optimi se vor disputa mîine, după următorul program: Gaz Metan CFR Craiova (Liga a II-a) - CFR Cluj (se va juca pe Stadionul “Ion Oblemenco” din Craiova, ora 16.00, Sport.ro), Internaţional Curtea de Argeş - Rapid (ora 18.15, la Mioveni, Sport.ro) şi Dinamo - Oţelul Galaţi (ora 20.15, Pro TV).

Partidele vor avea loc pe terenul primei echipe într-o manşă unică, eliminatorie. Dacă, după disputarea celor 90 de minute regulamentare de joc, rezultatul va fi egal, se vor juca două reprize de prelungiri, de cîte 15 minute. Dacă şi după aceea rezultatul va rămîne egal, se va trece la executarea loviturilor de departajare.