FC Viitorul a terminat la egalitate primul joc de la „Arena Cup”

Fotbal / În cantonamentul din Croația

Sport 15 Ianuarie 2016 / 17:41 915 accesări
Adnan Aganovic va evolua din această iarnă la AEL Limassol

Aflată în cantonament în localitatea croată Medulin, FC Viitorul a debutat, vineri, la a doua ediție a turneului internațional „Arena Cup”, încheind la egalitate partida cu Inter Zapresic, formație clasată pe locul 6 în prima ligă din Croația, scor 1-1, în primul meci din Grupa „Histria”. Croații au deschis scorul în min. 31, dintr-o lovitură de pedeapsă executată de Ilija Nestorovski, iar gruparea de pe litoral a egalat în min. 81, prin Vlad Rusu, în urma unei lovituri de colț. Constănțenii antrenați de Gheorghe Hagi au irosit o lovitură de pedeapsă în min. 71, când Ianis Hagi a trimis mingea pe lângă poartă. În plus, jucătorii Viitorului au ratat alte două mari ocazii, prin Perju, șut în bară de la 25 de metri, în min. 57, și Benzar, blocat de portar după ce scăpase singur, în min. 76. Pentru FC Viitorul au evoluat - repriza întâi: Buzbuchi - Nicoliţă, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - R. Marin, Dr. Nedelcu, Casap - A. Chiţu, Fl. Cernat, Fl. Tănase; repriza a doua: Pecanha - Benzar, Ţîru, Mitache, Perju - Vl. Achim, I. Filip, D. Dumitrescu - Vl. Rusu, I. Hagi, Fl. Coman. Viitorul va disputa al doilea meci din grupă luni, de la ora 16.00, când va întâlni pe Slaven Belupo, locul 7 în prima ligă din Croația.

AGANOVIC S-A TRANSFERAT ÎN CIPRU

Titular incontestabil în prima parte a sezonului Ligii 1, Adnan Aganovic s-a despărțit, vineri, de FC Viitorul, mijlocașul bosniac transferându-se la AEL Limassol, formație clasată pe locul 11 în prima ligă din Cipru. Jucătorul în vârstă de 28 de ani a bifat 23 de prezențe pentru formația constănțeană în acest sezon și a marcat șapte goluri. „FC Viitorul îi mulţumeşte lui Adnan Aganovic pentru colaborare şi îi urează mult succes în carieră”, a notat site-ul oficial al grupării de pe litoral.