FC Viitorul, la al doilea punct obţinut în play-off

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 4-a: ASA TG. MUREȘ - FC VIITORUL 1-1

Sport 31 Martie 2016 / 22:32 608 accesări
Gheorghe Hagi şi elevii săi au obţinut un singur punct la Tg. Mureş

Joi seară, în etapa a 4-a din play-off-ul Ligii 1 la fotbal, FC Viitorul a obţinut al doilea punct din play-off în confruntarea cu ASA Tg. Mureş, disputată în deplasare. La pauză a fost 0-0, dar Aurelian Chiţu a ratat o ocazie uriaşă în startul partidei. Gazdele au rămas în zece jucători, Jazvic fiind eliminat în minutul 49, iar scorul a fost deschis de Pablo de Lucas, în minutul 65, care a şutat perfect de la marginea careului mare, fără speranţe pentru Stăncioiu. Pecanha a respins mingea trimisă periculos de Brandan, din lovitură liberă, în minutul 70, însă tot el a greşit la golul egalizator reuşit de Ţucudean, în minutul 87, astfel că întâlnirea s-a încheiat nedecis, scor 1-1. Pentru echipa constănţeană urmează trei jocuri pe teren propriu, cu Dinamo, Astra şi Pandurii, iar Viitorul poate urca în clasament dacă va reuşi o serie de rezultate pozitive.

Au evoluat - ASA (antrenor George Ciorceri): Stăncioiu - G. Matei, Balaur, Ivan Gonzalez, Pârvulescu - G. Mureșan, Brandan - Jazvic, Mutu (69 Ţucudean), L. Buș (69 Dedov) - Ciolacu (77 R. Costa); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Pecanha - Benzar, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - R. Marin, I. Filip, De Lucas - A. Chiţu, Vl. Rusu (29 Fl. Coman), I. Hagi (79 Cicâldău).

Miercuri seară, tot în play-off, la Drobeta Turnu Severin, FC Steaua București s-a impus la limită în duelul cu Pandurii Tg. Jiu, scor 1-0 (N. Stanciu 88-pen.). Vineri, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), pe Arena Naţională din Bucureşti, este programat ultimul joc al etapei a 4-a din play-off: Dinamo București - Astra Giurgiu.

Clasament play-off: 1. FCSB 32p (golaveraj: 7-2), 2. Astra 32p (3-2), 3. Pandurii 29p (4-3), 4. Dinamo 27p (2-2), 5. FC Viitorul 25p (3-7), 6. ASA 21p (1-4). Echipele de pe locurile 1 și 2 se vor califica în UEFA Champions League, în timp ce alte două formaţii vor merge în UEFA Europa League, exceptându-le pe Dinamo Bucureşti şi ASA Tg. Mureş, care nu au dreptul de a juca în cupele europene.

CRAIOVA CÂŞTIGĂ ÎN ZECE OAMENI

Joi s-a desfășurat şi ultima întâlnire din etapa a 4-a în play-out: CS U. Craiova - FC Botoșani 2-1 (Acka 54, Herghelegiu 90 / Ngadeu 31). Din minutul 30, Craiova a jucat cu un om mai puţin, Izvoranu fiind eliminat. Celelalte rezultate din play-out - marți: ACS Poli Timişoara - Petrolul Ploiești 0-1 (Astafei 24); miercuri: FC Voluntari - CFR Cluj 1-0 (L. Rus 48), Concordia Chiajna - CSMS Iași 1-1 (Obodo 14-pen. / Andrei Cristea 18).

Clasament play-out: 1. Craiova 25p (golaveraj: 6-2), 2. Iaşi 23p (3-5), 3. CFR 19p (4-3), 4. Voluntari 19p (3-4), 5. Concordia 17p (5-1), 6. Botoşani 17p (3-6), 7. ACS Poli 15p (2-4), 8. Petrolul 8p (2-3). Ocupanta primului loc din play-out va evolua în UEFA Europa League. Echipele clasate pe locurile 7 și 8 din play-out vor retrograda, iar formația de pe locul 6 va susține un meci de baraj cu o echipă din Liga a 2-a.