FCSB a revenit pe primul loc

Fotbal / Liga 1, play-off şi play-out, etapa a 4-a

Sport 06 Aprilie 2017 / 22:21 727 accesări
Marius Şumudică, antrenorul Astrei, a fost într-un duel permanent cu suporterii formaţiei FCSB

Ultimul meci din etapa a patra a play-off-ului, disputat joi seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, între Fotbal Club FCSB şi Astra Giurgiu, s-a încheiat cu victoria noului lider, FCSB, scor 3-0, care a profitat şi de înfrângerea pe teren propriu a Viitorului. Dubla lui Denis Alibec şi reuşita lui Florin Tănase au rezolvat problema învingătoarei încă din prima repriză, iar Astra nu a putut să înscrie golul de onoare după pauză.

Rezultatele partidelor din etapa a patra a play-off-ului Ligii 1 - miercuri: Dinamo București - CFR Cluj 2-0 (A. Nemec 22, Rivaldinho 43); joi: FC Viitorul - CS Universitatea Craiova 0-1 (Mateiu 90+2), Fotbal Club FCSB - Astra Giurgiu 3-0 (Alibec 10-pen., 27, Fl. Tănase 32).

Clasament play-off: 1. FCSB 33p (golaveraj: 8-4), 2. FC VIITORUL 33p (5-3), 3. CFR 28p (7-7), 4. Craiova 27p (2-4), 5. Dinamo 26p (3-2), 6. Astra 23p (3-8).

Programul jocurilor din etapa a cincea a play-off-ului - duminică, ora 18.00: CFR Cluj - FC VIITORUL, ora 20.30: CS U. Craiova - FCSB; luni, ora 20.30: Astra Giurgiu - Dinamo București

Programul partidelor din etapa a cincea a play-out-ului - vineri, ora 17.30: Pandurii Tg. Jiu - ACS Poli Timișoara; sâmbătă, ora 14.30: FC Voluntari - ASA Tg. Mureș, ora 20.30: CSM Poli Iași - FC Botoșani; luni, ora 18.00: Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaș.

Meciurile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1, Look TV și Look Plus.

Clasament play-out: 7. Iaşi 25p (golaveraj: 6-1), 8. Gaz Metan 25p (4-4), 9. Botoşani 23p (6-2), 10. Voluntari 17p (3-7), 11. Pandurii 16p (2-1), 12. ACS Poli 14p (3-2), 13. Concordia 14p (2-6), 14. ASA 10p (2-5).