Germania a câştigat, în premieră, Cupa Confederaţiilor

Fotbal / În finala turneului desfăşurat în Rusia

Sport 03 Iulie 2017 / 08:39 472 accesări
Lars Stindl a marcat golul victoriei Germaniei în finala cu Chile (sursa foto: Facebook FIFA Confederations Cup)

Duminică seară, la Sankt Petersburg, s-a încheiat Cupa Confederaţiilor la fotbal, întrecerea găzduită de Rusia aducând faţă în faţă, în ultimul act al competiţiei, Germania şi Chile. După remiza înregistrată în grupă între cele două echipe, scor 1-1, Germania, campioana mondială en titre, s-a impus la limită, cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Lars Stindl, în minutul 20.

Au evoluat următoarele formaţii - Germania (selecţioner Joachim Low): Ter Stegen - Mustafi, Rüdiger, Ginter - Hector, Kimmich, Goretzka (90+1 Suele), Rudy - Stindl, Draxler (cpt.), Werner (79 Emre Can); Chile (selecţioner Juan Antonio Pizzi): C. Bravo (cpt.) - Isla, Jara, Medel, Beausejour - Aránguiz (81 Sagal), M. Díaz (53 L. Valencia), T. Hernández - Vidal - Alexis Sanchez, E. Vargas (81 Puch).

PORTUGALIA S-A IMPUS ÎN FINALA MICĂ

În finala mică a turneului, Portugalia a învins, tot duminică, dar la Moscova, cu scorul de 2-1 (Pepe 90+1, Adrien Silva 105-pen. / Neto 54-autogol), reprezentativa Mexicului, după prelungiri. Portughezul Andre Silva a ratat în minutul 16 un penalty acordat în urma consultării arbitrajului video. În prelungiri, portughezul Semedo, în minutul 106, şi mexicanul Raul Jimenez, în minutul 112, au fost eliminaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.

Au evoluat următoarele echipe - Portugalia (selecţioner Fernando Santos): Patricio - Semedo, Pepe, Neto, Eliseu - Martins, Danilo (82 A. Gomes), Moutinho (82 Adrien Silva), Pizzi (91 W. Carvalho) - Andre Silva, Nani (cpt.) (70 Quaresma); Mexic (selecţioner Juan Carlos Osorio): Ochoa - Layun, Moreno, Araujo, Reyes - H. Herrera, Rafa Marquez (cpt.) (106 Fabian), Guardado (80 Dos Santos) - Vela, J. Hernandez (85 R. Jimenez), Peralta (61 Lozano).