Germania câştigă clar cea mai frumoasă partidă jucată până acum la EURO 2016

Fotbal / EURO 2016, Grupa C, etapa 1: GERMANIA - UCRAINA 2-0

Sport 13 Iunie 2016 / 00:23 503 accesări
Mustafi (nr. 2) trimite cu capul în poarta lui Pyatov, deschizând scorul

Pe cât de plictisitor a fost primul meci din Grupa C de la EURO 2016, Polonia - Irlanda de Nord 1-0, pe atât de spectaculos a fost jocul disputat duminică seară pe „Stade Pierre Mauroy” din Lille, între Germania şi Ucraina, şi câştigat de nemţi cu 2-0. Două formaţii înclinate spre joc ofensiv ne-au oferit o primă repriză superbă, cu foarte puţine întreruperi, plină de ocazii de gol şi demnă de o competiţie atât de importantă. Campioana mondială a controlat ostilităţile în prima jumătate a reprizei, după ce Konoplyanka l-a încercat pe Neuer în startul meciului (min. 5), iar fundaşul Mustafi a deschis scorul în min. 19, valorificând cu o splendidă lovitură de cap centrarea din lovitură liberă a lui Kroos. A fost prima reuşită la echipa naţională a jucătorului de la FC Valencia! Peste şapte minute, la o fază identică, dar în careul advers, Khacheridi a trimis cu capul după un corner şi Neuer a respins peste poartă. În min. 30, a intervenit salvator şi Pyatov, la pătrunderea frontală a lui Khedira, scăpat singur. Finalul de repriză a aparţinut Ucrainei, care a mai irosit două uriaşe ocazii de gol: în min. 37, Boateng a respins de pe linia porţii o minge trimisă de Konoplyanka, iar golul lui Yarmolenko din min. 39 a fost anulat pentru ofsaid.

Repriza secundă n-a fost la fel de scânteietoare ca prima, dar a fost la fel de alertă. După pauză, Germania a jucat cu mai multă atenţie în defensivă şi a anihilat „piesele grele” din atacul Ucrainei, care s-a apropiat foarte greu de poarta lui Neuer. Practic, esticii nu şi-au mai creat ocazii clare de gol, în timp ce Pyatov a fost încercat mai mult cu şuturi de la distanţă (Draxler 48, Kroos 52, Khedira 61, Müller 76), fiind salvat şi de imprecizia lui Draxler (68). O fază memorabilă s-a petrecut în minutul 87: Pyatov a blocat şutul lui Özil, scăpat singur, apoi a degajat lung, iar Mustafi a fost aproape de autogol, trimiţând cu capul puţin alături de poarta părăsită de Neuer! Scorul final a fost stabilit pe contraatac de Schweinsteiger, în minutul 90+2, din pasa lui Özil.

Au evoluat formațiile: GERMANIA (selecționer Joachim Löw): Neuer - Höwedes, Boateng, Mustafi, Hector - Khedira, Kroos - T. Müller, M. Özil, Draxler (78 Schürrle) - Götze (90 Schweinsteiger); UCRAINA (selecționer Mykhailo Fomenko): Pyatov - Fedetskiy, Khacheridi, Rakitskiy, Shevchuk - Sydorchuk, Stepanenko - Yarmolenko, Kovalenko (73 Zinchenko), Konoplyanka - Zozulya (66 Seleznyov). Cartonaş galben: Konoplyanka (68). Meciul a fost arbitrat de Martin Atkinson (Anglia).