Ghinion teribil pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 14-a: DUNĂREA GALAŢI - SĂGEATA NĂVODARI 1-0

Sport 26 Noiembrie 2012 / 00:00 695 accesări

Norocul din derby-ul cu FC Botoşani, din etapa a 11-a a Ligii a II-a la fotbal, Seria 1, când Săgeata Năvodari a câştigat graţie celor două goluri înscrise în prelungiri, le-a întors spatele năvodărenilor, care au pierdut, sâmbătă, trei puncte mari în lupta pentru promovare în urma unor goluri încasate în secundele de final din ultimele două etape. Mai întâi, în etapa a 13-a, elevii lui Aurel Şunda au fost egalaţi la ultima fază a jocului cu Rapid Suceava, după ce la pauză aveau un avantaj de două goluri. Sâmbătă, gruparea de pe litoral a pierdut în fieful Dunării Galaţi, cu 0-1, în etapa a 14-a, unica reuşită a moldovenilor venind în al doilea minut al prelungirilor. Aflate într-o situaţie dificilă în clasament, gazdele au atacat încă din start, mai ales că s-au adaptat mult mai bine la terenul extrem de denivelat. Prima oportunitate de a marca le-a aparţinut însă oaspeţilor, şutul lui Jianu fiind respins de pe linia porţii de un fundaş gălăţean. Unica ocazie a gazdelor a fost irosită de Negoescu, cu cinci minute înainte de pauză, când atacantul Dunării nu l-a putut învinge pe Viciu. Portarul năvodărenilor a făcut minuni şi la reluare, blocându-i pe Enache, în două rânduri, şi Negoescu, care îi păcăliseră pe fundaşii oaspeţilor. Cea mai controversată fază s-a petrecut în min. 85, năvodărenii solicitând o lovitură de pedeapsă, după ce balonul centrat de Muscă l-a lovit în mână pe Iancu. Golul victoriei gazdelor a picat în urma unei faze fixe, Al. Cristea reluând cu capul după o lovitură de colţ, în al doilea minut de prelungire. Au evoluat pentru Săgeata: Viciu - B. Oprea, Muşuroaia, S. Bar, Goşa - Şicu (67 Tigoianu), Vezan, V. Apostol, Diaby (80 M. Muscă) - D. Zaharia (78 Pecarov), M. Jianu.

„A fost un meci slab, din cauza terenului foarte prost, pe care nu se putea construi nimic. Din păcate, am avut şi o lovitură de pedeapsă, la un henţ în careu, dar arbitrul nu a acordat-o. S-a întors norocul, dar este adevărat că ne lipseşte maturitatea şi facem în continuare improvizaţii în defensivă din cauza accidentărilor. Sper să câştigăm ultimul joc din tur (n.r. - sâmbătă, la Năvodari, cu FC Farul Constanţa) şi să intrăm în vacanţa de iarnă pe podium”, a spus antrenorul principal al echipei din Năvodari, Aurel Şunda.