Gimnaştii români, calificaţi în opt finale la Cupa Mondială de la Doha

Sport 01 Ianuarie 2006 / 00:00 1591 accesări

Gimnasta Larisa Iordache s-a calificat, astăzi, în finală la sărituri, sol şi bârnă, Diana Bulimar în finală la sol şi bârnă, Andrei Muntean la inele şi sărituri, iar Marius Berbecar în finală la paralele, la Cupa Mondială de la Doha, competiţie dotată cu premii totale de 50.000 de dolari. În calificările de la sărituri, Larisa Iordache a ocupat locul 4, după ce a fost notată cu 13.875, însă a obţinut prima poziţie în calificările de la bârnă, cu nota 15.000 şi s-a clasat tot pe primul loc şi la sol, cu 14.550. La paralele, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 9 (nota 11.650), ratând calificarea în finală, dar având statut de rezervă, în cazul în care o gimnastă din primele opt nu va lua startul. Diana Bulimar s-a clasat pe locul secund la bârnă, fiind notată cu 14.200, iar la sol a fost tot a doua, cu 14.350, calificându-se în finalele ambelor probe. La rândul său, Andrei Muntean a ocupat locul 7 în calificările de la inele, fiind notat cu 15.250, şi calificându-se în finală. La sărituri, Muntean s-a clasat pe locul 5, cu nota 14.875, calificându-se, de asemenea, în finala probei. El este şi prima rezervă în finală la paralele, ocupând locul 9 în calificări, cu 14.900.