Halep, înfrângere fără drept de apel la Indian Wells

Tenis de câmp

Sport 17 Martie 2018 / 08:26 936 accesări
Simona Halep a ratat a 30-a finală la simplu din carieră

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 1 WTA şi cap de serie numărul 1) a ratat calificarea în finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 8.648.508 dolari. Sâmbătă dimineaţă, în semifinala disputată împotriva japonezei Naomi Osaka (locul 44 WTA), Halep a cedat în două seturi, scor 3-6, 0-6, după o oră şi patru minute de joc. În primul set, de la 3-3, Osaka s-a impus în următoarele trei game-uri, iar seria pozitivă a adversarei tenismenei noastre a continuat şi în al doilea set, cedat fără drept de apel de Halep. Osaka s-a impus în toate cele şase game-uri ale setului. Pentru prezenţa în semifinale la Indian Wells, Simona Halep va primi un cec în valoarea de 327.965 de dolari şi 390 de puncte WTA.

Calificarea în finală este recompensată cu un cec în valoare de 654.380 de dolari şi 650 de puncte WTA, iar câştigătoarea turneului va încasa 1.340.860 de dolari şi 1.000 de puncte WTA. După parcursul de la Indian Wells, Simona Halep a ajuns la suma de 22,89 de milioane de dolari câştigate în carieră.

În cealaltă semifinală, Daria Kasatkina (Rusia, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 20) a învins-o pe Venus Williams (SUA, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8), după un meci maraton, care a durat două ore şi 49 de minute, cu scorul de 4-6, 6-4, 7-5. Kasatkina le-a mai eliminat la actuala ediţie a turneului californian pe Sloane Stephens (SUA, locul 13 WTA), Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 2 WTA) şi Angelique Kerber (Germania, locul 10 WTA).