Halep s-a calificat în optimile turneului de la Miami

Tenis de câmp

Sport 24 Martie 2019 / 23:18 691 accesări
Simona Halep a revenit după ce a pierdut primul set

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2) a făcut pasul în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, dotat cu premii în valoare de 9.035.428 dolari. Duminică seară, în turul al treilea, Halep a avut un meci dificil cu slovena Polona Hercog (locul 93 WTA), pe care a depăşit-o în trei seturi, 5-7, 7-6 (7/1) şi 6-2, după două ore şi 50 de minute de joc.

Prin prezenţa în optimile de finală, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 91.205 dolari şi 120 de puncte WTA.

Halep va înfrunta în optimi câştigătoarea partidei dintre Daria Kasatkina (Rusia, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 14) şi Venus Williams (SUA, locul 43 WTA).

OLARU ŞI JURAK SUNT ÎN SFERTURI, LA DUBLU

Perechea formată din Raluca Olaru (România) şi Darija Jurak (Croaţia) s-a calificat, duminică seară, în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de la Miami. Olaru şi Jurak au trecut de dublul alcătuit din Lara Arruabarrena (Spania) şi Heather Watson (Marea Britanie), cu scorul 7-5, 6-3, după o oră şi 28 de minute de joc. În sferturi, Olaru şi Jurak vor întâlni perechea Victoria Azarenka (Belarus) / Ashleigh Barty (Australia).