Halep şi Olaru au eliminat principalele favorite la dublu, la Eastbourne

Tenis de câmp

Sport 24 Iunie 2019 / 08:35 520 accesări

În primul tur al turneului de categorie Premier de la Eastbourne, în proba de dublu, Simona Halep şi Raluca Olaru au câştigat, duminică seară, întâlnirea cu principalele favorite, Gabriela Dabrowski (Canada) şi Yifan Xu (China), învingătoarele de anul trecut. Halep şi Olaru s-au impus cu scorul de 7-6 (7/5), 7-5, după o oră şi jumătate de joc, în ciuda faptului că au fost conduse cu 5-2 în primul set şi cu 4-1 în setul secund.

În turul secund, Halep şi Olaru vor înfrunta câştigătoarele din meciul Alicja Rosolka (Polonia) / Zhaoxuan Yang (China) - Lucie Hradecka (Cehia) / Andreja (Slovenia).

Prin prezenţa în sferturile de finală al dublu la Eastbourne, Simona Halep şi Raluca Olaru şi-au asigurat un cec în valoare de 8.109 dolari şi câte 100 de puncte WTA la dublu.

NICULESCU A CÂŞTIGAT TURNEUL DE LA ILKLEY

Monica Niculescu s-a impus, duminică, în finala turneului ITF de la Ilkley (Marea Britanie), dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari. Niculescu a învins-o în finală pe Timea Babos (Ungaria), cu scor deu 6-2, 4-6, 6-3, după două ore şi nouă minute de joc. La Ilkley a participat la simplu şi Irina Begu, însă a fost eliminată în primul tur, iar la dublu Niculescu şi Begu au ajuns până în sferturile de finală.