Handbaliştii constănţeni au impus respect la Suceava

Handbal (m) / LN-11: Universitatea Bucovina Suceava - HCM Constanţa 26-41

Sport 20 Noiembrie 2006 / 00:00 856 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa, campioana şi deţinătoarea Cupei României, a obţinut sîmbătă cea mai categorică victorie din actualul sezon. Victima trupei lui Lucian Râşniţă şi Eden Hairi a căzut nou-promovata Universitatea Bucovina Suceava, căreia constănţenii i-au administrat un sec 41-26. Oaspeţii au impus respect încă din start şi s-au desprins la 11-5 (min. 15), pe fondul intervenţiilor salvatoare ale portarului Ionuţ Stănescu. O serie spectaculoasă de cinci goluri consecutive ale sucevenilor au strîns scorul la un singur gol diferenţă în favoarea constănţenilor şi cei 1.000 de spectatori care au umplut pînă la refuz Sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava începeau să spere într-un miracol. A fost o simplă iluzie pentru că pauza a adus un avantaj liniştitor pentru campioni, 16-11. Handbaliştii constănţeni au lichidat conturile încă din startul părţii a doua, desprinzîndu-se constant pe tabelă. Gazdele n-au reuşit nici o clipă să mai pună sub semnul întrebării succesul oaspeţilor, care au avut în Dragicevic omul reprizei secunde. De altfel, pivotul sîrb avea să fie golgeterul partidei, cu 10 reuşite, toate înscrise după pauză. Finalul a adus victoria HCM-ului cu 41-26, la capătul unei evoluţii ce a smuls aplauze din partea publicului local. După această etapă, Liga Naţională s-a întrerupt pentru două săptămîni, pentru că la sfîrşitul acestei săptămîni naţionala României va evolua la Trofeul "Carpaţi", contra Macedoniei, Turciei şi Italiei. Turneul se va disputa la Timişoara, selecţionerul constănţean Lucian Râşniţă convocînd pentru această acţiune pe trei dintre elevii de la echipa de club: Mihai Popescu, Mihai Timofte şi Ionuţ Săulescu.

Au evoluat formaţiile - U. Bucovina Suceava (antrenor Pavel Ghervan): Andrei 18 intervenţii şi Nicolaevici - portari, Mitrea 8g, Adomnicăi 5g (2x7 m), Dospinescu 4g, Ignat 3g, Chiruţ 2g, Gavriloaia 1g, Ţuţu 1g, Zvanciuc 2g, Tcaciuc, Brădăţan; HCM Constanţa (antrenor Lucian Râşniţă): Stănescu 19 intervenţii şi Popescu 2 intervenţii - portari, Dragicevic 10g, Stavrositu 7g (3x7 m), Toma 5 (1x7 m), Buricea 5g, Kazic 4g, Smigic 3g, Streja 2g, Şoldănescu 2g, Săulescu 1g, Giotoiu 1g, Kovalenko 1g, Timofte. Au arbitrat: Ghiocel Bejenariu şi Alin Cârligeanu (ambii din Bucureşti).

Rezultatele etapei a 11-a: Poli Timişoara - Poli Iaşi 32-27; Steaua - Uztel Ploieşti 26-23; HC Minaur Baia Mare - UCM Reşiţa 40-34; U. Cluj - Pandurii Tg. Jiu 26-23; Dinamo - HCM Braşov 36-27; HCM CSM Bistriţa - CSM Medgidia 30-23.

10. Pandurii Tg. Jiu 11 4 1 6 304-317 9

11. Minaur Baia Mare 11 4 0 7 330-335 8

12. HCM Braşov 11 2 1 8 278-303 5

13. Armătura Cluj 11 2 1 8 256-327 5

14. Politehnica Iaşi 11 0 0 11 278-352 0