Handbaliştii de la CS Medgidia s-au distanţat în fruntea eşalonului secund

Handbal masculin / Divizia A, Seria B

Sport 24 Februarie 2020 / 13:50 1241 accesări
CS Medgidia a învins CSM Alexandria, încurajată şi de un public admirabil (sursa foto: Facebook Clubul Sportiv Medgidia)

Etapa a 19-a din Divizia A la handbal masculin a programat în Seria B confruntarea dintre ocupantele primelor două locuri în clasament, CS Medgidia (antrenori Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga) şi CSM Alexandria. Partida disputată duminică seară, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei” din Medgidia, s-a încheiat cu victoria gazdelor, cu scorul de 26-23, la pauză 12-10, acest succes permiţând formaţiei din Medgidia să se desprindă la şase puncte în fruntea clasamentului.

Tot duminică, ocupanta locului al treilea, HC Dobrogea Sud II Constanţa (antrenori George Buricea şi Enis Murtaza) a cedat la limită, scor 30-31, la pauză 13-14, în meciul cu CSA Steaua II Bucureşti, desfăşurat în Sala Sporturilor din Constanţa.

Duminică, 1 martie, ambele formaţii vor ecolua în deplasare: CSM II Bucureşti DivA - HC Dobrogea Sud II Constanţa (ora 11.00, Sala Rapid) şi CSA Steaua II Bucureşti - CS Medgidia (ora 12.00, Sala Iris).