HC Dobrogea Sud a câştigat derby-ul cu HC Odorhei

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 5-a: HC DOBROGEA SUD CONSTANŢA - HC ODORHEI 31-30

Sport 24 Septembrie 2016 / 22:35 874 accesări

Dalibor Cutura a fost de neoprit în duelul cu harghitenii

Candidată la titlul de campioană, HC Dobrogea Sud Constanţa a confirmat pretenţiile, impunându-se sâmbătă, pe teren propriu, în primul derby de la promovarea în Liga Naţională, în faţa celor de la HC Odorhei, cu scorul de 31-30 (20-15), în etapa a 5-a. Chiar dacă aveau în faţă o formaţie care obţinuse victorii pe linie în acest sezon, constănţenii au pornit în forţă şi s-au distanţat rapid, 5-1, graţie execuţiilor fantastice ale veteranului Dalibor Cutura. Oaspeţii au încercat să reacţioneze, dar, puternic susţinuţi de public, elevii lui Djordje Cirkovic au continuat să domine cu autoritate întâlnirea, ducând avantajul şi la şase goluri. În cele din urmă, formaţia de pe litoral, pentru care a debutat şi cea mai importantă achiziţie din această vară, bosniacul Dusko Celica, a intrat la cabine cu un avans de cinci lungimi, 20-15, însă repriza secundă a fost una de foc.

Mai proaspeţi, harghitenii au început să recupereze din diferenţă şi s-au apropiat la doar două goluri, 21-19, moment în care şi-a intrat în rol preşedintele-portar al clubului constănţean. Ionuţ Rudi Stănescu. Veteranul în vârstă de 37 de ani a închis poarta şi constănţenii s-au distanţat din nou la cinci goluri, 30-25, cu şase minute înainte de final. A urmat însă o serie de erori ale gazdelor, iar HC Odorhei a revenit nesperat în joc, având şansa egalării în ultimul minut. Defensiva formaţiei de pe litoral a funcţionat însă perfect, Angelovski şi Cutura au blocat la sacrificiu acţiunile adversarilor şi HC Dobrogea Sud a obţinut un succes important şi a urcat pe podiumul clasamentului.. “Treptat ne revenim şi începem să lucrăm împreună, ca o adevărată echipă. Ne bucurăm că a debutat Celica, îl aşteptăm să revină şi pe Rakcevic, căruia îi dedicăm această victorie. Am condus tot meciul, adversarii au revenit pe final, dar sunt fericit că am reuşit să câştigăm, pentru că meritam să învingem. Am dat totul pe teren pentru acest public minunat”, a spus la final căpitanul Laurenţiu Toma.

Au marcat pe HC Dobrogea Sud: L. Toma 7, Cutura 6, Buricea 5, Angelovski 4, Nikolic 3, Celica 3, Crnoglavac 2, Vujadinovic 1.

Celelalte rezultate ale etapei: Dinamo Bucureşti - CSM Făgăraş 36-24, Steaua Bucureşti - CSM Bucureşti 30-28, Dunărea Călăraşi - CSU Suceava 26-30, CSM Satu Mare - Potaissa Turda 24-29, CSM Focşani - Poli Timişoara 26-26. Meciul HC Vaslui - HC Adrian Petrea Reşiţa are loc duminică, de la ora 11.45 (în direct la Digi Sport 2 şi Dolce Sport 2).

Clasament: 1. Dinamo 15p (golaveraj: 168-142), 2. Potaissa 12p (163-133), 3. HC DOBROGEA SUD 12p (154-128), 4. HC Odorhei 12p (146-133), 5. HC Vaslui 9p (108-117, 4j), 6. Steaua 7p (146-149), 7. CSM Bucureşti 6p (147-134), 8. HC Adrian Petrea Reşiţa 6p (100-97, 4j), 9. CSU Suceava 6p (139-138), 10. Dunărea Călăraşi 6p (128-139), 11. CSM Focşani 5p (126-139), 12. Poli Timişoara 4p (138-142), 13. Satu Mare 0p (127-57), 14. CSM Făgăraş 0p (110-152).