HC Dobrogea Sud a câștigat trofeul la Vaslui

Handbal masculin / Liga Națională

Sport 16 August 2016 / 16:13 839 accesări
Handbaliștii constănțeni au sărbătorit câștigarea primului trofeu din această vară (sursa foto: Facebook HC Vaslui)

Aflată în plină perioadă de pregătire pentru primul sezon în Liga Națională de handbal masculin, formația Handbal Club Dobrogea Sud Constanța a participat la unul dintre cele mai puternice turnee amicale organizate pe plan intern în această vară, „Cupa Municipiului Vaslui”, alături de formația gazdă, HC Vaslui, de CSM București, Dunărea Călărași, CSU Suceava și CSM Focșani. Cele șase echipe au fost împărțite în două grupe, iar echipa de pe litoral a obținut calificarea în finala competiției, după ce a trecut de CSU Suceava, scor 44-30 (23-17), și de HC Vaslui, scor 37-32 (17-16). În finala mare, disputată luni, constănțenii s-au impus în duelul cu Dunărea Călărași, scor 30-27 (14-10), partida fiind marcată de un incident neobișnuit. Astfel, cu trei minute înainte de finalul primei reprize, a avut loc o pană de curent, iar după remedierea defecțiunii, organizatorii au decis să înceapă cu repriza secundă, care a fost prelungită cu cele trei minute. În plus, Ionuț Rudi Stănescu a fost desemnat cel mai bun portar al turneului, Dalibor Cutura a primit premiul pentru cel mai tehnic handbalist al competiției, singura distincție ratată de HC Dobrogea Sud fiind cea pentru golgheterul întrecerii, care i-a revenit lui Răzvan Gavriloaia (Dunărea Călărași). În finala mică, CSU Suceava a trecut de CSM Focșani, scor 34-27, iar în partida pentru locurile 5-6, CSM București a câștigat în fața celor de la HC Vaslui, scor 28-25.

„Obiectivul nostru principal a fost să rodăm echipa, să închegăm și mai mult relațiile de joc și să ne omogenizăm. Dacă am putut face asta câștigând și trofeul, cu atât mai bine. Am luat și eu un trofeu personal, dar și celălalt portar, Dani Vasile, a jucat destul de mult și a făcut-o bine”, a spus Ionuț Rudi Stănescu. Constănțenii nu s-au putut baza pe portarul portarul sârb Dane Sijan, interul Alexandru Bologa și extrema Ionuţ Nistor, accidentați ușor, dar nici pe interul bosniac Dusko Celica, care se confruntă cu probleme medicale la mușchii inghinali și va lipsi de la antrenamente până la finalul acestei luni.

VINERI, PREZENTAREA LOTULUI

Nou-promovata în Liga Națională își va prezenta vineri, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanța, lotul cu care va aborda sezonul 2016-2017, cu ocazia unei partide de verificare în compania echipei Dunărea Călărași. În perioada 23-28 august, HC Dobrogea Sud va participa la un puternic turneu amical internaţional în Serbia, alături de Pick Szeged (Ungaria), HC Meshkov Brest (Belarus), RK Nexe (Croaţia), Partizan Belgrad (Serbia) şi RK Metalurg Skopje (Macedonia). Debutul oficial în Liga Națională este programat la 31 august, pe teren propriu, cu Poli Timișoara, dar meciul ar putea fi devansat. „Cei de la Timișoara ne-au cerut să jucăm mai devreme, pentru că au meci în cupele europene la 3 septembrie. Noi nu prea putem, pentru că mergem în Serbia, dar discutăm și cu federația, eventualele date avansate fiind 23 sau 30 august”, a explicat Stănescu.