Hypo Tirol s-a impus în cinci seturi

Sport 18 Septembrie 2008 / 00:00 475 accesări

Ultimul meci din prima zi a turneului de la Constanţa a fost unul maraton, cu toate că după cum au decurs ostilităţile în primele două seturi se părea că Hypo Tirol Innsbruck se va impune fără probleme în duelul vicecampioanelor. Nu a fost aşa, pentru că schimbările efectuate în tabăra austriacă în al treilea set au permis revenirea celor de la Lukoil Burgas, bulgarii profitînd de relaxarea din rîndul jucătorilor antrenaţi de Stefan Chrtiansky. În cele din urmă, Hypo Tirol şi-a adjudecat setul decisiv, chiar dacă Lukoil a condus cu 9-7 în tie-break, cîştigînd partida cu 3-2 (25-18, 25-15, 22-25, 20-25, 15-13). Această victorie în cinci seturi a fost plătită scump de austrieci, extrema ucraineană Volodymyr Tatarintsev, ultima achiziţie a viitoarei adversare a Tomisului, suferind o entorsă la glezna piciorului stîng în setul patru, la scorul de 18-15 pentru Lukoil.

Au evoluat - Hypo Tirol (antrenor Stefan Chrtiansky): Carletti - Chocholak, Găvan, Joscak, Mozer, Tatarintsev şi libero Laure (au mai jucat: Stefan Chrtiansky jr., Weber, Costa Da Silva şi Knezevic); Lukoil (antrenor Severin Dimitrov): Stanev - Yeutokhovich, Kirchev, N. Nikolov, Antonov, A. Nikolov şi libero Vassiliev (au mai jucat: Petkov, Petrov şi Kadunkov). Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploieşti) şi Nicolae Marin (Galaţi).