În Cupa Davis, Andrei Pavel a rezistat doar două seturi

Tenis / Cupa Davis 2007: Franţa - România 2-0

Sport 10 Februarie 2007 / 00:00 646 accesări

Franţa conduce România după prima zi de întreceri de la Clermont-Ferrand şi şansele “tricolorilor” de a avansa în Grupa Mondială a Cupei Davis sînt aproape nule. Revenit în debutul acestui an în “circuitul alb” după o pauză de nouă luni, Victor Hănescu a fost victima perfectă pentru nr. 1 francez Richard Gasquet (16 ATP). Bucureşteanul a ţinut ritmul cu Gasquet un singur set (cel inaugural), pe care francezul l-a încheiat învingător. Ceea ce a urmat a fost o problemă de timp, Gasquet tranşînd primul punct pentru ţara sa după o oră şi 40 de minute de la primul serviciu: 7-5, 6-2, 6-2. A urmat apoi partida dintre Sebastien Grosjean şi Andrei Pavel. Românul a cîştigat primul set cu 6-4, iar Grosjean părea că va egala situaţia la general după ce s-a desprins la 5-2 în actul secund. A urmat însă o revenire spectaculoasă a constănţenului, care a cîştigat cinci game-uri la rînd, fapt ce i-a permis să se desprindă la 2-0 la seturi. Din păcate, oboseala a pus stăpînire pe Pavel (33 ani), iar Grosjean a profitat din plin de acest lucru. Francezul a “defilat” în următoarele trei seturi şi urcat avatajul Franţei la 2-0 la capătul primei zile de întreceri, după 4-6, 5-7, 6-3, 6-1, 6-2.

Florin Mergea şi Horia Tecău vor evolua pentru România în meciul de dublu de sîmbătă, cu începere de la ora 14.40, în care îi vor întîlni pe Arnaud Clement şi Michael Llodra. Partidele de simplu, programate duminică, vor începe la ora 14.30 şi se vor disputa după următorul program: Richard Gasquet - Andrei Pavel şi Sebastien Grosjean - Victor Hănescu.