Juventus, Bayern și PSG au realizat eventul în acest sezon

Fotbal internațional

Sport 22 Mai 2016 / 15:14 476 accesări
Pep Guardiola s-a despărțit de Bayern Munchen după finala Cupei Germaniei, urmând să preia formația engleză Manchester City

Juventus Torino, campioana Italiei, a câştigat sâmbătă și finala Cupei Italiei, 1-0 după prelungiri în fața lui AC Milan. Golul victoriei a fost marcat de spaniolul Morata, în minutul 110. Echipa antrenată de Masimiliano Allegri a realizat eventul în Italia pentru al doilea an consecutiv. În urma rezultatului înregistrat pe Stadionul Olimpic din Roma, AC Milan a ratat calificarea în ediția viitoare a competiţiilor europene intercluburi, la fel ca în sezonul trecut!

Cupa Franţei i-a revenit campioanei Paris Saint Germain, care a dispus în finală cu 4-2 (Matuidi 2, Ibrahimovic 47-pen., 82, Cavani 57 - Thauvin 12, Batshuayi 87) de Olympique Marseille. Acesta e al treilea trofeu al sezonului pentru echipa antrenată de Laurent Blanc, care și-a mai adjudecat campionatul şi Cupa Ligii Franței. PSG a fost eliminată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, de Manchester City. Finala Cupei Franței a avut loc pe Stade de France din Saint-Denis.

Cu foarte mari emoții a reușit Bayern Munchen să câştige finala Cupei Germaniei, cu Borussia Dortmund. Meciul disputat pe Olympiastadion din Berlin s-a terminat la egalitate după timpul regulamentar de joc, scor 0-0, iar învingătoarea s-a decis după lovituri de departajare. Au transformat Vidal, Lewandovski, Muller și Douglas Costa, pentru Bayern, respectiv Kagawa, Aubameyang și Reus. Sokratis şi Bender au ratat pentru Borussia, în timp ce Bayern a ratat prin Kimmich, iar formaţia lui Pep Guardiola s-a impus cu scorul de 4-3. Este a doua Cupă a Germaniei pentru Guardiola şi a treia pentru formaţia bavareză în ultimii patru ani. Totodată, Bayern are în palmares 18 Cupe ale Germaniei, un alt record doborât sub conducerea tehnicianului spaniol.

TROFEU DE ADIO PENTRU VAN GAAL?

Prelungiri au fost și în finala Cupei Angliei, câștigată de Manchester United, formație clasată pe locul 5 în ierarhia din Premier League la finalul sezonului. Sâmbătă, pe stadionul Wembley, United s-a impus cu 2-1 în disputa cu Crystal Palace, după un meci decis în a doua repriză de prelungiri. Golul victoriei a fost marcat de Lingard, în minutul 110, într-un moment în care echipa lui Louis van Gaal juca în inferioritate numerică, după eliminarea lui Smalling (minutul 105). Crystal Palace a deschis scorul cu 12 minute înainte de final, prin Puncheon, însă nu a reuşit să-şi păstreze avantajul decât trei minute, Mata egalând în minutul 81. Este primul trofeu intern cucerit de Manchester United după trei ani şi abia al doilea câştigat după retragerea lui Sir Alex Ferguson. „Diavolii Roșii” mai cuceriseră Supercupa Angliei în 2013, cu David Moyes pe bancă. Pentru United este a 12-a Cupă a Angliei din palmares şi prima după 12 ani.

Pentru van Gaal, acesta e primul trofeu cucerit pe banca lui Manchester United, însă olandezul nu e deloc sigur de postul său pentru viitorul sezon. Performanţele slabe din campionat, care au dus la ratarea calificării în Champions League, i-au făcut pe şefii lui United să caute un înlocuitor, iar în ultimele luni presa din Anglia a dat de mai multe ori ca sigură venirea lui Jose Mourinho de la începutul viitorului sezon. Mourinho a urmărit din tribună finala Cupei Angliei şi, conform jurnaliştilor britanici, antrenorul portughez va ajunge marţi la Manchester pentru a stabili toate detaliile viitorului contract.

BENFICA LISABONA A CÂȘTIGAT CUPA LIGII PORTUGALIEI

Benfica Lisabona a câștigat pentru a șaptea oară în istoria sa Cupa Ligii Portugaliei, după ce a învins în finala de vineri seară, scor 6-2 (Jonas 11, Mitroglou 18, 38, Gaitan 77, Jardel 90+1, Jimenez 90+3 - Joao Diogo 45+2, Fransergio 83), formația Maritimo Funchal. „Vulturii” au făcut o adevărată demonstrație de forță la Coimbra și și-au trecut în palmares al doilea trofeu din acest sezon, după ce în urmă cu mai puțin de o săptămână au cucerit al treilea titlu național consecutiv. Actualul sezon din fotbalul lusitan se va încheia duminică, odată cu finala Cupei Portugaliei, în care se întâlnesc FC Porto (locul 3 în campionat) și Sporting Braga (locul 4).