Juventus şi Leicester, în sferturile Ligii Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 14 Martie 2017 / 23:50 825 accesări

După Real Madrid, Bayern Munchen, FC Barcelona şi Borussia Dortmund, calificate săptămâna trecută în sferturile de finală ale UEFA Champions League, Juventus Torino şi Leicester City au trecut şi ele de faza optimilor de finală. Dacă Juventus nu a avut emoţii cu FC Porto, după 2-0 în tur, Leicester a eliminat-o pe FC Sevilla la capătul unui meci cu un final în care oaspeţii au atacat şi cu portarul Rico în careul advers. Ca şi în tur, când nu a fost învins de Correa de la punctul cu var, portarul Kasper Schmeichel a apărat lovitura de la 11 metri executată de N'Zonzi, în minutul 80, care putea trimite duelul anglo-spaniol în prelungiri. Sevilla a jucat în ultimul sfert de oră cu un om mai puţin pe teren, Nasri fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben. Şi la Torino oaspeţii au evoluat în zece jucători din minutul 40, după eliminarea lui Maxi Pereira pentru un henţ comis în careu. Arbitrul Ovidiu Haţegan a condus la centru meciul de la Torino, ajutat de asistenţii Octavian Șovre şi Sebastian Gheorghe, de adiţionalii Radu Petrescu şi Sebastian Colţescu, iar rezervă a fost Radu Ghinguleac

Rezultatele partidelor de marți seară, din returul optimilor de finală ale UCL: Juventus Torino - FC Porto 1-0 (Dybala 42-pen.) - în tur: 2-0 și Leicester City - FC Sevilla 2-0 (Morgan 27, Albrighton 54) - în tur: 1-2.

Miercuri seară, de la ora 21.45, sunt programate ultimele două întâlniri din optimile Ligii Campionilor, manşa retur: AS Monaco - Manchester City (în tur: 3-5; în direct la Dolce Sport 1) și Atletico Madrid - Bayer Leverkusen (în tur: 4-2; în direct la Dolce Sport 2).

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală ale UCL se va desfăşura vineri, 17 martie, de la ora 13.00, în Elveţia, la Nyon. Partidele din sferturi sunt programate la 11 şi 12 aprilie - manşa tur şi 18 şi 19 aprilie - manşa retur.