La CM de gimnastică, Drăgulescu a fost aproape de o medalie în finală la sărituri

Sport 14 Octombrie 2019 / 13:14 2164 accesări
Marian Drăgulescu

Gimnastul Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul 4 în finala de la sărituri, la Campionatul Mondial de la Stuttgart. Drăgulescu a avut o medie de 14.624 puncte, fiind notat pentru cele două sărituri cu 14.966 şi 14.283. În calificări, Drăgulescu a avut tot o medie de 14.624.

Medalia de aur a fost câştigată de rusul Nikita Nagornyy (14.966), urmat de Artur Dalaloyan (Rusia, 14.933) şi de Igor Radivilov (Ucraina, 14.749).

În vârstă de 38 de ani. Marian Drăgulescu a obţinut calificarea, la sărituri, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020, la competiţia olimpică urmând să participe şi constănţeanca Maria Holbură, sportivă legitimată la CS Farul, la individual-compus.