Mai pierde şi Athletic Bilbao

Fotbal / UEFA Europa League, semifinale, manşa tur

Sport 20 Aprilie 2012 / 00:00 494 accesări

Echipele gazdă au obţinut victorii în manşa tur a semifinalelor UEFA Europa League, desfăşurată aseară, dar calificarea în marea finală se va decide peste o săptămână. Atletico Madrid s-a impus, cu 4-2, în duelul cu Valencia, meci în care golgeterul Radamel Falcao şi-a făcut, din nou, datoria, reuşind o dublă, însă golul marcat de Ricardo Costa în al patrulea minut al prelungirilor face extrem de interesant returul de pe “Mestalla”. Revelaţia actualei ediţii, Athletic Bilbao, s-a înclinat la Lisabona, 1-2 cu Sporting, dar returul din Spania, de pe stadionul “San Mames”, se anunţă unul infernal pentru echipa portugheză, care a întors rezultatul în numai cinci minute în confruntarea de ieri.

Rezultate: Atletico Madrid - CF Valencia 4-2 (Falcao 18, 78, Miranda 49, Adrian Lopez 54 / Jonas 45+3, Ricardo Costa 90+4) şi Sporting Lisabona - Athletic Bilbao 2-1 (Insua 76, Capel 80 / Aurtenetxe 54). Meciurile retur se vor disputa pe 26 aprilie. Finala UEFA Europa League este programată pe 9 mai, la Bucureşti, pe Naţional Arena.